Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dwa kraje, Polska i Argentyna, podążają całkowicie przeciwstawnymi ścieżkami

Dwa kraje, Polska i Argentyna, podążają całkowicie przeciwstawnymi ścieżkami

Chociaż Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych mógłby latem ponownie rozważyć prawo do aborcji, istnienie tego prawa okazało się słabe, a Polska i Argentyna podążały w tej kwestii przeciwstawnymi ścieżkami.

W Polsce aborcja stała się prawie niemożliwa

Polska jest jednym z najbardziej restrykcyjnych krajów europejskich, jeśli chodzi o prawa do aborcji. Jesienią 2020 roku, po wydaniu Trybunału Konstytucyjnego, w całym kraju wybuchły poważne protestyKontrolowana siłą, aborcja jest zabroniona w przypadku poważnych wad rozwojowych płodu. Od wejścia w życie orzeczenia aborcja jest dozwolona tylko w przypadku gwałtu, napaści na tle seksualnym oraz narażenia życia lub zdrowia kobiety.

Ta decyzja jeszcze bardziej odepchnęła stowarzyszenia pomagające Polkom, które chcą dokonać aborcji. Między styczniem 2021 a styczniem 2022 rOrganizacja „Bezgraniczna Aborcja”, złożona z sześciu polskich i międzynarodowych organizacji wolontariackich, Twierdzi, że pomogła prawie 33 000 kobietom przerwać ciążę. Ta liczba jest pięć razy wyższa niż wcześniej. Ze swojej strony Federacja Kobiet i Planowania Rodziny w Polsce, która posiada infolinię, otrzymała trzy telefony.

Ta ciasnota prawa spowodowała wiele ofiar wśród Polek.
Isabella, 30-letnia kobieta będąca w 22 tygodniu ciąży, po śmierci stała się symbolem walki o prawo do aborcji. Dziewczyna przerwała wodę i poszła do szpitala. Lekarze czekali, aż serce płodu zatrzyma się, zanim zainterweniowali. Potem Isabella zmarła z powodu wstrząsu septycznego.

Surowe prawo aborcyjne w rzeczywistości wywarło na lekarzy efekt mrożący krew w żyłach. Kobieta, która dokonała aborcji w kraju, nie może być ścigana. Z drugiej strony każdemu, kto mu pomoże, grozi do trzech lat więzienia. Takie jest na przykład ryzyko działaczki Justyny ​​Wydrzyńskiej, która pomogła kobiecie w ciąży zdobyć tabletki aborcyjne. Pierwsza rozprawa odbyła się 8 kwietnia.

READ  W Polsce nowy przypadek pedofilii w Kościele budzi oburzenie

W Argentynie legalna aborcja trwa mniej niż półtora roku

Z kolei w Argentynie aborcja jest legalna od końca grudnia 2020 roku. Do 2021 r. rząd zarejestrował w szpitalach publicznych ponad 68 000 dobrowolnych ciąż. W całym kraju zakupiono i rozprowadzono 100 000 zabiegów.

Ministerstwo Zdrowia organizuje również szkolenia dla pracowników służby zdrowia. Fundusze wzrosły w tym roku o 40% w stosunku do poprzedniego. Aby zapewnić stosowanie prawa, utworzono Krajową Dyrekcję Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego.

LMimo że miał jeszcze wiele do zrobienia, jego sytuacja całkowicie się zmieniła. Według Krajowego Dyrektora ds. Zdrowia Seksualnego dwa główne wyzwania to zwiększenie sprzętu medycznego, a przede wszystkim poprawa dostępu do informacji o prawie do aborcji.

Ze swojej strony krajowe stowarzyszenia feministyczne doceniają poczynione wysiłki i postęp. Potępiają jednak nierówne korzystanie z prawa. Prawdą jest, że prawo do aborcji nie jest przestrzegane we wszystkich prowincjach Argentyny. Stosowanie prawa zależy w dużej mierze od życzeń lekarzy, którzy w niektórych regionach są mniej lub bardziej konserwatywni.

Według sekretarza stanu ds. zdrowia w prowincji Salta chętnych do aborcji jest tylko 19 lekarzy. Inni domagają się swoich praw wbrew sumieniu. Związki wzywają zatem do szerokiego rozpowszechniania prawa, rzeczywistego wdrożenia kursów edukacji seksualnej we wszystkich częściach kraju oraz do szerszej kampanii uświadamiającej wśród pracowników służby zdrowia.

Dalej, Walka z aborcją nadal trwa w kraju, w którym trzy czwarte ludności kraju to katolicy. Najbardziej konserwatywne sektory bliskie Kościołowi nie występują w Kongresie przeciwko zmianom kulturowym i społecznym, które miały miejsce w Argentynie w ostatnich latach i nieustannie naciskają na sądy.