Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Recenzja Sony Xperia 1 IV: Smartfon premium w cieniu poprzednika

Recenzja Sony Xperia 1 IV: Smartfon premium w cieniu poprzednika

Sony po raz kolejny zdecydowało się na poczwórny moduł fotograficzny z optyką Zeiss. Znajdziemy więc obiektyw szerokokątny 12 MP otwierany przy f/1,7, ultraszerokokątny 12 MP (f/2,2), czujnik głębi 3D (ToF), ale także i przede wszystkim teleobiektyw 12 MP, który pozwala przejdź z ogniskowej 85 mm na 125 mm (otwarcie f/2,3 na f/2,8).

Postanowiliśmy to porównać doOppo Find X5 Pro, który okazał się skuteczny w tym ćwiczeniu dzięki podwójnemu czujnikowi Sony IM766 50 MP (szerokokątny i ultraszerokokątny). Ten ostatni rejestruje standardowe ujęcia 12,5 MP dzięki łączenie pikseli.

Zasada jednostki: 12 MP, f / 1,7, eq. 24 mm

Oppo Find X5 Pro (12,5 MP, f/1,7, ISO 254, 1/500 s)
Sony Xperia 1 IV (12 MP, f/1,7, ISO 64, 1/160 s)

W dobrych warunkach oświetleniowych Sony i Oppo oferują zrównoważoną konfrontację, nawet jeśli chińska firma oferuje znacznie lepszy wynik na peryferiach. Zdjęcie Find X5 Pro wykorzystuje dobrą ekspozycję i wyświetla wyższy poziom szczegółowości, a jednocześnie jest ostry. Xperia stawia na bardziej naturalny wyświetlacz, zwłaszcza dzięki lepiej kontrolowanym kolorom. Działają dobrze w niektórych częściach obrazu, takich jak mapa górska lub bilet w prawym górnym rogu. Wybór oprogramowania dokonany przez Oppo najbardziej schlebia siatkówce oka, ale Sony dobrze się broni.

Oppo Find X5 Pro (12,5 MP, f/1,7, ISO 6848, 1/20 s)
Sony Xperia 1 IV (12 MP, f/1,7, ISO 1250, 1/4 s)

W ciemności Sony Xperia 1 IV odzyskuje kontrolę. Find X5 Pro zapewnia dobrej jakości zdjęcia, ale Sony okazało się ostrzejsze i przede wszystkim bardziej szczegółowe. Widać to w obróbce okładki książki, która lepiej podkreśla szorstkość, czy też dwustronnej w lewym górnym rogu. Trzeba jednak zaznaczyć, że czas pauzy w Xperii w ujęciach nocnych jest znacznie dłuższy niż w przypadku smartfona Oppo, który z łatwością potrafi „włamać się” w scenę.

Jednostka ultraszerokokątna: 12 MP, f/2,2, eq. 16 mm

Oppo Find X5 Pro (12,5 MP, f/2.2, ISO 253, 1/250 s, odpowiednik 16 mm)
Sony Xperia 1 IV (12 MP, f/2,2, ISO 64, 1/100 s)

W ciągu dnia obie maszyny ponownie toczą dobry pojedynek. Tak czy inaczej, scena jest dobrze napisana i całkowicie użyteczna. Jeśli Xperia 1 IV pokazuje dokładniejszą ogólną kolorymetrię, jej przeciwnik ma lekką tendencję do prześwietlania, schematy kolorystyczne stają się mniej zauważalne. Smartfon Oppo już teraz oferuje ostrzejsze, bardziej kontrastowe ujęcie, podczas gdy Xperia 1 IV jest zdecydowanie bliższa temu, co widzimy w rzeczywistości.

Oppo Find X5 Pro (12,5 MP, f/2,2, ISO 7744, 1/8 sekundy, odpowiednik 16 mm)
Sony Xperia 1 IV (12 MP, f/2,2, ISO 1600, 1/13 s)

Na nocnym zdjęciu widzimy, że oba smartfony mają inne podejście. Niska ekspozycja zmniejsza poziom szczegółowości ujęć, który zapewnia Xperia 1 IV. Na przykład widzimy, że algorytm Sony ma problemy z perfekcyjną transkrypcją wpisów do książek. Wynik pozostaje jednak czytelny i przede wszystkim bardziej naturalny.

Dzięki łączenie pikseliSensor 50MP w Find X5 Pro zbiera więcej światła, co znacznie poprawia ostrość. Jednak cyfrowe wygładzanie pozostaje dość proste i nie przywraca zbyt wielu szczegółów. Szybki rzut oka na pasmo górskie na mapie pozwala się przekonać.

Zoom optyczny: 3,5x do 5,2x: 12 MP, f/2,3, eq. 85 mm do 125 mm

Podczas gdy poprzedni model był wyposażony w zmiennoogniskowy teleobiektyw (odpowiednik 70-105 mm), tym razem Sony zdecydowało się na ciągły zoom od 85 do 125 mm, aby widzieć dalej. Ciekawy pomysł, który wydaje się być ograniczony wyborem mniejszej matrycy.

Zwróć uwagę, że zainstalowaliśmy najnowszą aktualizację opublikowaną przez Sony na jej Xperii 1 IV, ale nie wykryliśmy żadnej znaczącej różnicy w zarządzaniu autofokusem podczas korzystania z zoomu.

Jednostka przednia i wideo

13-megapikselowy czujnik zastępuje 8-megapikselowy czujnik Xperia 1 III. Jest również bardziej wydajny. Autoportrety są dobrej jakości, a kolory pojawiają się naturalnie. Korzystamy ze znacznie lepszego poziomu szczegółowości niż w zeszłym roku i doceniamy, że Sony potraktowało ten problem poważnie.

W trybie podstawowym telefon może nagrywać 4K przy 30 klatkach na sekundę i Full HD przy 60 klatkach na sekundę na wszystkich swoich czujnikach. Możliwe jest jednak odblokowanie większej liczby opcji (w tym 4K / 120 fps) za pomocą aplikacji Video Pro. Spektakl jest bardzo dobrze zrobiony i spodoba się filmowcom. Ponownie, kolorymetria może brzmieć trochę nijako, jeśli jesteś przyzwyczajony do nasyconego traktowania konkurentów, ale w rzeczywistości jest bardzo realna. Możliwe jest dodanie akustycznego filtra wiatrowego, który jest szczególnie skuteczny na zewnątrz. Dlatego bardzo dobrze jest strzelać tym modelem.

READ  GeForce RTX 4070 Ti oceniony w testach Vulkan, OpenCL i CUDA Geekbench