Warszawa się sprzeciwia. Jeden z priorytetowych planów Prezydenta Francji Unii Europejskiej – Przeniesienie dekretem do prawa europejskiego Porozumienie osiągnięte w OECD Minimalny podatek handlowy wynosi 15% – jedyny członek związku wciąż sprzeciwia się weta kraju.
Prezydent Francji od miesięcy niestrudzenie pracuje nad przezwyciężeniem niechęci Szwecji, Węgier, Estonii, Czech i Malty. Szwecja jest zadowolona z wdrożenia europejskiego tekstu na szczeblu krajowym w 2023 r. Plan OECD jest przeznaczony tylko dla firm o obrotach powyżej 50 750 milionów. Dodano opcjonalny przepis dla państw członkowskich z mniej niż 12 firmami, z zastrzeżeniem limitów zamówienia na ich terytorium. Ich rządy nie muszą reformować swoich przepisów podatkowych, aby uzyskać ten 15% zwrot podatku. Nie wyklucza to jednak poboru dochodów innych państw członkowskich.
Tekst jest gotowy
Na szczeblu rady wszyscy zgadzają się co do szczegółów technicznych tekstu opracowanego w ostatnich miesiącach. Z wyjątkiem Polski. „Niech będzie jasne: nie ma już problemów technicznych. Nigdy więcej. Rozwiązaliśmy je wszystkie, jest wola polityczna. Jeśli pojawi się opozycja, nie będą one miały nic wspólnego z minimalnym podatkiem, ale wywołają je inne czynniki – wyjaśnił na początku kwietnia francuski minister finansów Bruno Le Myrre.
Oficjalnie Warszawa domaga się, aby ten minimalny podatek w wysokości 15% został prawnie włączony do pierwszego filaru porozumienia OECD, mającego na celu redystrybucję między państwami prawa do opodatkowania nadwyżki zysków związanych z operacjami cyfrowymi. Międzynarodowych korporacji. W oczach Paryża i Waszyngtonu żądanie jest nie do przyjęcia. Pierwszym filarem jest odpowiedzialność traktatu międzynarodowego, drugim suwerenność narodowa.
Głęboki problem polityczny
Po przybyciu do Warszawy w poniedziałek, przed spotkaniem ministrów finansów G7 w Niemczech w czwartek i piątek, sekretarz skarbu USA Janet Yellen nie wpłynęła na stanowisko Polski. „Sekretarka Yellen jest zobowiązana do kontynuowania współpracy z Polską w tym ważnym przedsięwzięciu” – napisano w oświadczeniu.
Celem francuskiej prezydencji jest usunięcie polskiego weta wobec Rady Ecofin 17 czerwca.
We wtorek Bruno Le Maire próbował załagodzić sytuację ze swoimi amerykańskimi i polskimi odpowiednikami. „Intencją prezydenta Francji jest wycofanie polskiego weta w Radzie Ecofin 17 czerwca” – powiedział minister. W tym celu powołano francusko-polski komitet techniczny.
W rzeczywistości polskie weto ma głęboki problem polityczny ze swoimi początkami. Gdy wojna i uchodźcy wkraczają do kraju na Ukrainie, Polska czuje się zaniedbana przez Unię Europejską. Do tego dochodzi fakt, że niezgodna z wartościami europejskimi reforma polskiego sądownictwa zwyciężyła w Warszawie. Dwie grzywny Zaczerpnięte z funduszy europejskich dla kraju. Blokowanie funduszy europejskich W ramach planu naprawczego dla Polski nic nie pomoże (23, 23,9 mld). Rozwiązanie tego drażliwego problemu pozwoli Ci uniknąć problemu podatkowego.
Do francuskiej prezydentury pozostał niecały miesiąc. Jedno jest pewne: opóźnienia europejskie utrudniają Janet Yellen pracę w Waszyngtonie, gdzie Kongresowi jak dotąd nie udało się wdrożyć środka, który sprowadziłby Stany Zjednoczone do minimalnych przepisów podatkowych. Prawodawcy amerykańscy również działają powoli.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE