Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Okresowy post: jakie są zagrożenia i korzyści wynikające z tej praktyki?

Okresowy post: jakie są zagrożenia i korzyści wynikające z tej praktyki?

Nadejście słonecznych dni (również) wydaje się oznaczać wszelkiego rodzaju diety, których celem jest wyrzeźbienie sylwetki i osiągnięcie słynnego „letniego ciała”. Wśród nich post przerywany, który składa się z naprzemiennych okresów jedzenia i postu, rozłożonych na określone pory dnia. Dr Arnaud Kukul, dietetyk z Paryża, ostrzega, że ​​chociaż ta metoda jest bardzo popularna wśród osób, które chcą schudnąć, może przynieść odwrotny skutek, jeśli jest stosowana niewłaściwie.

Nie jedz niczego przez 16 godzin pod rząd, najlepiej wieczorem lub rano, następnie pozwól sobie na jedzenie (posiłki, przekąski) przez kolejne 8 godzin. Oto jeden ze sposobów, który odróżnia przerywany post, metodę dietetyczną, która może przynieść organizmowi wiele korzyści: wzmocnienie układu odpornościowego, poprawę metabolizmu…

Trend w diecie, który coraz więcej osób przyjmuje w nadziei na utratę wagi, zwłaszcza, że ​​pomaga regulować uczucie sytości. Uważaj jednak, aby stosować go prawidłowo, podkreśla dietetyk Arnaud Cocaul, który przedstawia dobre praktyki, których należy przestrzegać i pułapki, których należy unikać.

Czy post przerywany jest odpowiedni dla każdego?

Dr Arnaud Kokol: Dokładnie nie. Jedni bez problemu poradzą sobie z niejedzeniem przez 16 godzin, inni szybko, wręcz przeciwnie, poczują głód, widząc uczucie zawrotów głowy lub nudności. W drugim przypadku ważne jest, aby słuchać swojego ciała i nie zmuszać ani nie trenować przez krótki czas.

Uważaj również na osoby z tak zwaną „normalną” wagą, ponieważ post otwiera drzwi do zaburzeń odżywiania. Zamiast tego możemy zacząć od próby zmiany innych nawyków żywieniowych: na przykład wolniejszego jedzenia.

Zwłaszcza, że ​​mniej kilogramów na wadze nie jest systematycznie wyrównane z utratą tkanki tłuszczowej

Dr.. Kokol: Właściwie. Nie myl utraty tłuszczu z utratą mięśni. Jeśli organizm źle znosi niedobór pokarmu, odbierze to jako atak i najpierw zaatakuje rezerwę mięśniową, która jest bardzo niska w porównaniu z masą tłuszczową.

READ  NASA bada istnienie kłębka drutu na Marsie

Tak więc utrata wagi odbywa się kosztem utraty mięśni. Gdy zapasy tłuszczu zostaną wykorzystane, masa mięśniowa jest uszkodzona i wymaga uzupełnienia, co w niektórych przypadkach może stymulować chęć do jedzenia, a tym samym sprzyjać przybieraniu na wadze.

Czy istnieją inne zagrożenia związane z przerywanym postem?

Dr.. Kokol: Nie ma „ryzyka” w ścisłym tego słowa znaczeniu, bo jedzenie przez ograniczony czas nie jest problemem samym w sobie, ale pod warunkiem, że nie ograniczasz się do jedzenia. Stąd tak ważne jest skorzystanie z nadzoru lekarskiego lub przynajmniej towarzyszenie komuś, kto dobrze opanował tę metodę. Krótko mówiąc, nie przystępuj do eksperymentu na własną rękę, bez solidnej znajomości tematu.