Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska uniemożliwia Europie nakładanie minimalnych podatków na międzynarodowe korporacje

Polska uniemożliwia Europie nakładanie minimalnych podatków na międzynarodowe korporacje

W dniach poprzedzających wybory prezydenckie afera McKinseya wprawiła w zakłopotanie Emmanuela Macrona, który miał nadzieję, że prezydent w jakimś stopniu wybawi swoją następczynię, Brukselę. Europejczycy od tygodni dyskutują o tym, jak wprowadzić minimalny podatek w wysokości 15% dla firm o obrotach powyżej 750 mln euro, więc McKinsey chce przekonać głowę państwa do zmuszenia go do płacenia podatków. Francja.

Czytaj więcej: McKinsey i Macron: Prawda i fałsz w kontrowersji

Dwudziestu siedmiu ministrów finansów, którzy spotkali się w Luksemburgu we wtorek 5 kwietnia, liczyło, że Emmanuel Macron osiągnie porozumienie w tej sprawie. Chociaż Bruno Le Myre poświęcił całą swoją energię i wiedzę na osiąganie wyników, nie osiągnął swoich celów.

Kilka państw członkowskich – Estonia, Malta i Szwecja – wyraziło niechęć na ostatnim spotkaniu EGOF w dniu 15 marca, które otrzymało zmiany, w których tekst miał wejść w życie od 1 marca.Er stycznia, ale nie 31 grudnia 2023 r. We wtorek zrezygnowali ze sprzeciwu, tak jak Węgry zrobiły to już w marcu. Dziś Polska jest jedynym krajem, który sprzeciwia się wprowadzeniu minimalnego podatku od korporacji międzynarodowych. W rzeczywistości w sprawach podatkowych tekst warszawski jest blokowany, bo decyzje społeczne podejmowane są jednogłośnie.

„Kolejny powód” zapobiegania

Podczas spotkania ministrów finansów Bruno Le Myre starał się pokazać siłę, wierząc, że doprowadzi to do bardziej konstruktywnego podejścia Warszawy. Ministrowie lub delegaci z piętnastu krajów, w tym Estonii, Malty, Szwecji, Hiszpanii, Niemiec, Holandii, Włoch, Grecji, Łotwy, Belgii, Danii, Finlandii, Chorwacji, Portugalii i Irlandii, opowiedzieli się za projektem rozporządzenia. Francuska minister Magdalena Rekskowska odczytała przemówienie do polskiego sekretarza finansów nudnym i zawstydzającym tonem, powtarzając swoje zaprzeczenie.

„Prezydent i ja walczymy od pięciu lat o minimalny podatek od osób prawnych w Europie”.Bruno Le Myre wspominał we wtorek. W październiku 2021 r. 136 krajów OECD zgodziło się na ten cel, więc Europejczycy postanowili wkrótce przełożyć to na dekret. Cyfrowi giganci i inne międzynarodowe korporacje płacą podatki w krajach, w których zarabiają pieniądze, i przyznają, że nie wysyłają wszystkich swoich zysków pod bardzo miękkie niebo.

READ  Zakaz na granicy polsko-ukraińskiej: Bruksela uderza w Warszawę

Powinieneś przeczytać 46,5% tego artykułu. Poniższe są tylko dla subskrybentów.