Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja grozi, że przestanie sprzedawać wzbogacony uran do Stanów Zjednoczonych

Rosja grozi, że przestanie sprzedawać wzbogacony uran do Stanów Zjednoczonych

W przeciwieństwie do Europy, która jest silnie uzależniona od importowanych z Rosji węglowodorów, Stany Zjednoczone zdecydowały się na zaprzestanie importu rosyjskiej ropy. Z drugiej strony uważali, aby nie zrobić tego w przypadku wzbogaconego uranu, który zasila ich elektrownie jądrowe. Rosja kontroluje już 35% światowych dostaw wzbogaconego uranu. Groźba zakazu eksportu spowodowała wzrost cen o 30% od początku konfliktu. W ciągu roku wzrost ten jest bliski 100%, ponieważ na początku marca padł rekord 11-letni, gdy na rynku kontraktów terminowych funt wzbogaconego uranu (U3O8) przekroczył 60 USD.

Zagrożenie interesowi narodowemu w Stanach Zjednoczonych

Jak na ironię, groźba podwójnego zakazu. Z jednej strony w Stanach Zjednoczonych Republikański senator John Barrasso z Wyoming W zeszłym tygodniu wprowadził ustawę zakazującą rosyjskiego importu uranu, uzasadniając, że dochody finansują wojnę z Ukrainą. Senator stwierdza w komunikacie prasowym, że Prawie połowa uranu jest importowana przez Rosję i jej sojuszników Kazachstan i Uzbekistan (Dokładniej, 46% ich potrzeb w 2020 roku, według US Energy Information Administration) Eksploatacja elektrowni jądrowych w Stanach Zjednoczonych. Ten wysoki poziom uzależnienia od obcego uranu stanowił zagrożenie dla naszego interesu narodowego i bezpieczeństwa narodowego, zanim Rosja najechała Ukrainę, a teraz jest po prostu nie do przyjęcia”.. Wzywa do ożywienia produkcji krajowej, zwłaszcza że Wyoming, stan, w którym został wybrany, eksploatuje uran. W 2018 roku produkcja górnicza osiągnęła 635 tys. funtów (294,3 tony) WL3a8.

Bo nawet jeśli umowa handlowa ogranicza rosyjskie zakupy na potrzeby elektrowni atomowych w Stanach Zjednoczonych, ich szybka wymiana nie będzie łatwa żółte ciasto Rosyjski. W tym punkcie Stany Zjednoczone w pewnym stopniu mają status Niemiec i ich zależność od rosyjskiego gazu. W rzeczywistości globalną podaż paliwa wykorzystywanego w elektrowniach jądrowych zapewnia kilka krajów.

Kazachstan, główny producent rudy

Ale ze swojej strony Moskwa grozi również wstrzymaniem sprzedaży uranu do Stanów Zjednoczonych w odpowiedzi na sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone i Europę. Na początku tego tygodnia wicepremier Alexander Novak przesłuchał w tej sprawie, precyzując: „To pytanie jest również na porządku dziennym i jest badane”..

Głównymi producentami rudy uranu są Kazachstan, z którego sam wydobywany jest równy trzem innym dużym producentom: Kanadzie, Australii i Namibii, według raportu przygotowanego wspólnie przez Agencję Energii. Energia Jądrowa i Międzynarodowa Agencja Energii Jądrowej: „Zasoby, produkcja i popyt na uran 2020”Rosja jest daleko w tyle z 7%, z wyjątkiem tego, że jest właścicielem części produkcji Kazachstanu poprzez spółkę joint venture krajowego producenta Kazatomprom i rosyjskiego giganta jądrowego Rosatom.Co najważniejsze, Rosja ma prawie połowę światowych mocy przerobowych – złożony proces – i uranu wzbogacenie, które przekształca metal ciężki w kilku etapach w paliwo do napędzania reaktorów jądrowych.

READ  Transmisja na żywo - Wojna na Ukrainie: Armia rosyjska przejmuje kontrolę nad nowymi obszarami na wschodzie i północnym wschodzie

Jeśli elektrownie jądrowe mają zapasy uranu wystarczające na kilka miesięcy, ich operatorzy muszą planować dostawy z kilkuletnim wyprzedzeniem. Jednak, podobnie jak w przypadku innych towarów, zabezpieczenie dostaw rudy ma kluczowe znaczenie. Według Światowego Stowarzyszenia Jądrowego zakłady są dalekie od niedoszacowania, ponieważ energia jądrowa zapewnia około 20% produkcji energii elektrycznej w Stanach Zjednoczonych i 10% na całym świecie.

Oprócz Rosji inne kraje wzbogacające uran to Francja i Kanada oraz Chiny. Ale ta ostatnia nie tylko dostarcza własne reaktory, dlatego nie jest eksporterem.

Powrót do energii jądrowej

Od czasu katastrofy w Japonii w elektrowni Fukushima w 2011 roku, spowodowanej tsunami, energia jądrowa jest obiektem publicznego odrzucania i kwestionowana przez organizacje pozarządowe, takie jak Greenpeace i partie polityczne zajmujące się ochroną środowiska. Co spowodowało, że w szczególności Niemcy i ich kanclerz Angela Merkel kategorycznie wykluczyli tę opcję zaopatrzenia kraju w energię. Jednak potrzeba szybkiego ograniczenia emisji dwutlenku węgla w celu zwalczania globalnego ocieplenia, a dziś, jak pokazuje walka na Ukrainie, zakończenia uzależnienia od rosyjskiego gazu, ropy i węgla, wyrzuciła na pierwszy plan energetykę atomową. W zeszłym miesiącu Prezydent Francji Emmanuel Macron przemówił „Renesans jądrowy” Dla Francji, co doprowadzi do budowy 14 nowych reaktorów EPR2, z których osiem jest opcjonalnych w perspektywie długoterminowej, oprócz utrzymania istniejącej floty tak długo, jak to możliwe, tj. co najmniej sześćdziesiąt lat po wybudowaniu istniejące reaktory.