Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Moderna walczy z zaniedbanymi wirusami i wzywa do globalnej współpracy

Moderna walczy z zaniedbanymi wirusami i wzywa do globalnej współpracy

Opublikowano we wtorek, 8 marca 2022 o 07:23

Denga, Ebola czy gruźlica: Moderna, biotechnolog, który stworzył jedną z pierwszych szczepionek przeciwko Covid-19, chce pracować nad opracowaniem szczepionek przeciwko 15 pojawiającym się lub zaniedbanym wirusom i bakteriom, aby zmniejszyć ryzyko nowej pandemii.

Amerykańska firma biotechnologiczna, założona i prowadzona przez Francuza Stephane’a Bancela i specjalistę w innowacyjnej technologii RNA, pracuje nad szczepionkami RNA przeciwko określonym wirusom, takim jak HIV i Zika. We wtorek ogłosił, że chce teraz zająć się 15 patogenami, które zostały zidentyfikowane jako największe zagrożenie dla zdrowia publicznego przez Światową Organizację Zdrowia i Koalicję na rzecz Innowacji na rzecz Epidemii Gotowości (CEPI). W zeszłym roku CEPI ogłosiło projekt o wartości 3,5 miliarda dolarów, mający na celu przyspieszenie rozwoju nowych szczepionek.

Dokładniej mówiąc, Moderna chce do 2025 r. posunąć się do przodu w opracowywaniu szczepionek skierowanych konkretnie przeciwko wirusowi chikungunya, gorączce krwotocznej krymsko-kongijskiej, gorączce denga, eboli, malarii, a nawet gruźlicy.

Nie chodzi o prowadzenie badań dla wszystkich, aż do wprowadzenia szczepionki na rynek, powiedział dyrektor generalny Stephane Bancel podczas wywiadu z AFP. W rzeczywistości firma chce popchnąć rozwój tych potencjalnych szczepionek do pierwszych badań klinicznych na ludziach.

Celem jest stworzenie pewnego rodzaju biblioteki szczepionek, która w przypadku epidemii tego czy innego patogenu będzie gotowa do narysowania i wprowadzenia do fazy badań klinicznych 3D, co jest ostatnim krokiem przed jej rozpoczęciem. Wprowadzić na rynek. W rezultacie oszczędza się kilka miesięcy czasu: „Dzięki temu można jechać szybciej”, precyzuje pan Bansel, podczas gdy na wczesnych etapach rozwoju naukowcy określają dawkę potrzebną dla każdego serum.

W tym celu Moderna opiera się na współpracy między laboratoriami publicznymi i prywatnymi, za pośrednictwem programu „mRNA Access”, który umożliwia naukowcom z całego świata korzystanie z platformy technologicznej mRNA, aby kontynuować badania we własnych laboratoriach nad pojawiającymi się chorobami zakaźnymi. .

READ  Rosyjski moduł naukowy Nauka dołączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

– „odpowiedzialność” –

„Chcielibyśmy to zrobić z najlepszymi ekspertami na świecie”, zauważa lider. „To narzędzie online, które pozwala każdemu naukowcowi współpracować z firmą Moderna + design + dowolną szczepionkę z ich laboratorium”.

Jeśli te partnerstwa są nastawione przede wszystkim na badania publiczne, Moderna twierdzi, że jest otwarta na współpracę z prywatnymi laboratoriami. Zobowiązujesz się również do przeprowadzenia tych badań z partnerem lub bez, jeśli to konieczne. Stéphane Bancel, który twierdzi, że ponosi „odpowiedzialność” sektora farmaceutycznego, wyjaśnia: „Jeśli nikt nie chce partnerstwa w sprawie niektórych wirusów, zrobimy to sami. Te wirusy są znane od dawna”. Ze względu na brak placówki handlowej uznanej za wystarczające, branża niechętnie podejmuje długie i kosztowne badania nad chorobami zakaźnymi, preferując inne obszary terapeutyczne, takie jak onkologia.

Moderna do czasu pojawienia się Covid i opracowania szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi nie wprowadziła na rynek żadnego leku. Czasy się zmieniły, a biotechnologia przyniosła w ubiegłym roku ponad 18 miliardów dolarów. W obliczu tych ogromnych dochodów został skrytykowany przez organizacje pozarządowe, które domagały się sprawiedliwszego podziału dawek szczepionek z korzyścią dla biednych krajów, a także zniesienia patentów.

„25% dawek, które wyprodukowała Moderna, pozostawiono w zeszłym roku krajom o niskich dochodach” – broni Bancel, który pamięta, że ​​eksport biotechnologii został zakazany przez Stany Zjednoczone do lata 2021 roku.

Odtąd „mamy platformę, mamy środki finansowe, nie po to, żeby trzymać w banku, tylko inwestować” w nowe leki – przekonuje lider.