Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ziemia była w stanie podtrzymywać życie dzięki bardzo szczególnym skałom, które teraz zniknęły

Ziemia była w stanie podtrzymywać życie dzięki bardzo szczególnym skałom, które teraz zniknęły

⇧. [VIDÉO] Możesz również polubić te treści partnerskie (po reklamie)

Pojawienie się życia na Ziemi jest prawdopodobnie jednym z najbardziej niezwykłych wydarzeń, jakie znał wszechświat. Niedługo po utworzeniu ta skalista i magmowa masa, która była naszą planetą, doświadczyła narodzin życia, około 3,5 miliarda lat temu. Na czas, w przeciwieństwie do sąsiadów z kuźni, spełniono bardzo specyficzne warunki, aby ziemia stała się zdatna do zamieszkania. Jeśli nasze archiwa geologiczne pozwoliły dziś na kronikę tych wspaniałych momentów w naszej historii, to warunki, które pozwoliły Ziemi stać się planetą zdolną do podtrzymania życia, są nadal częściowo niejasne. Wspólne badanie przeprowadzone przez Yale i Caltech niedawno przedstawiło teorię, że bardzo szczególne skały, które obecnie wymarły, zasysają dużo węgla do atmosfery i wchodzą w interakcje z wodą morską we właściwy sposób, tworząc materię biologiczną. Skały te, wzbogacone piroksenem i magnezem, będą kluczem do biologicznej „gościnności” Ziemi.

4,5 miliarda lat temu Ziemia była bardzo młodą, bardzo aktywną planetą, z płaszczem wciąż będącym w procesie fuzji i powierzchnią prawie całkowicie pokrytą magmą. Jej atmosfera była wypełniona dwutlenkiem węgla (ponad 100 000 razy więcej niż obecny), a temperatura na powierzchni przekroczyła 204 stopnie Celsjusza. Według ekspertów, ekstremalne warunki, które nie mogą podtrzymać życia i są bardzo podobne do tych na dzisiejszej Wenus. Dlaczego i jak Ziemia może ewoluować inaczej?

Kilka zapisów geologicznych wskazuje, że w średniowieczu (pierwsza epoka geologiczna między 4,5 a 4 miliardami lat temu) środowisko powierzchni Ziemi było już podobne do dzisiejszego. Dlatego konieczne było spełnienie bardzo specyficznych warunków, aby środowisko powierzchniowe mogło przekształcić się z nieprzyjaznego do życia w nadające się do zamieszkania.

Opublikowane w NaturaNowe badanie przeprowadzone przez amerykańskich naukowców próbuje wyjaśnić i objąć pierwsze 500 milionów lat życia na Ziemi. ” Ten okres jest najbardziej tajemniczy w historii Ziemi „, wyjaśnia w Komunikacja Jun Korenaga, profesor nauk o Ziemi i planetarnych na Uniwersytecie Yale i współautor badania.

READ  Odkryto embrion dinozaura sprzed co najmniej 66 milionów lat

Sekwestracja CO22 dziesięć razy szybciej

Aby wyobrazić sobie możliwość powstania życia we wrogiej „kuli magmy”, jaką była nasza planeta, amerykańscy naukowcy sugerują, że znaczna część węgla z atmosfery musi zostać bardzo szybko usunięta. ” W jakiś sposób musiała zostać usunięta ogromna ilość węgla z atmosfery Yoshinori Miyazaki, główny autor badania, mówi.

Ponieważ nie ma zachowanej próbki skały z pierwotnej Ziemi, zespół naukowców wymyślił i zaprojektował całkowicie eksperymentalny model, aby zweryfikować swoją teorię. Następnie zastosowali precyzyjne parametry termodynamiki, mechaniki płynów i fizyki atmosfery, aby symulować warunki panujące na naszej środkowo-nowoczesnej planecie.

Co więcej, sugerowali, że Ziemia w tym czasie była pokryta pewną skałą, która już dziś nie istnieje. Skały te odegrały ważną rolę w tworzeniu molekuł biologicznych, w szczególności pochłaniając węgiel atmosferyczny z „młodej” Ziemi. W rzeczywistości, głównie z materiałów stopionych, mogły zostać wzbogacone piroksenami. Z wyglądu zdecydowanie były „ciemnozielone”. Był również bardzo bogaty w magnez, w stężeniach rzadko spotykanych we współczesnych skałach. Dzięki temu mogą reagować z dwutlenkiem węgla2 Do produkcji węglanów, bardzo skuteczna zdolność do sekwestracji węgla w atmosferze.

Naukowcy sugerują również, że gdy stopiona Ziemia zaczęła stygnąć i zestalać się, płaszcz, zwilżony przez płynącą wodę, przeszedł silne ruchy konwekcyjne. Połączenie mokrego płaszcza i wyższego nadtlenku magnezu znacznie przyspieszyło proces ekstrakcji CO2.2 z atmosfery. Zjawisko to trwałoby tylko 160 milionów lat (dziesięć razy szybciej niż tradycyjny płaszcz skalny).

Ten chemicznie niejednorodny płaszcz jest również źródłem skorupy oceanicznej bogatej w oliwin (pierwszy minerał krystalizujący podczas ochładzania się magmy), który reaguje z wodą morską i sprzyja poceniu się. ” Jako bonus, te dziwne skały z wczesnej Ziemi mogły łatwo wejść w reakcję z wodą morską, generując duży przepływ wodoru. Ten ostatni jest powszechnie uważany za niezbędny do tworzenia biomolekuł Korenaga wyjaśnił.

READ  Huawei przesuwa zakrzywiony ekran do granic możliwości, jak dowodzi ten patent

Takie warunki i reakcje termochemiczne można obecnie zaobserwować na otwartym oceanie, szczególnie w polu hydrotermalnym Zaginionego Miasta na Oceanie Atlantyckim. Występująca tam abiotyczna produkcja wodoru i metanu sprawiła, że ​​jest to ulubione miejsce do badania pochodzenia życia na Ziemi. Według autorów badania te „pola” mogły istnieć w skali globalnej na dnie Morza Hadyjskiego. ” Nasza teoria może wyjaśnić nie tylko, w jaki sposób Ziemia stała się zdatna do zamieszkania, ale także dlaczego powstało na niej życie. Korenaga podsumowuje.

źródło : Natura