Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Użycie bomb kasetowych jest zbrodnią wojenną, która może doprowadzić Rosję do Międzynarodowego Trybunału Karnego?

Użycie bomb kasetowych jest zbrodnią wojenną, która może doprowadzić Rosję do Międzynarodowego Trybunału Karnego?

Na Ukrainie armia rosyjska oskarżana jest o bombardowanie ludności cywilnej przy użyciu bomb zakazanych w szczególności przez prawo międzynarodowe. W tym kontekście Międzynarodowy Trybunał Karny wszczął śledztwo w celu ustalenia ewentualnych zbrodni wojennych popełnionych przez Rosję na Ukrainie. Władimira Putina można sądzić, podobnie jak przywódców jego armii. Ale nie przez miesiące, a nawet lata.

Dziewiątego dnia rosyjskiej inwazji na UkrainęSiły rosyjskie nadal bombardują wiele ukraińskich miast, w tym Mariupol, Charków, stolicę, Kijów i okolice. Od początku inwazji Rosja upewniła się, że celuje tylko w cele wojskowe. Jednak władze ukraińskie zdementowały te informacje, oskarżając Rosję o atakowanie miejsc publicznych, takich jak szkoły, centra miast i dzielnice mieszkalne.

Ponadto strajki, które w piątek 4 marca spowodowały pożar w największej elektrowni jądrowej w Europie, Zaporoże, położonej na południu Ukrainy, skłoniły Radę Praw Człowieka ONZ do przyjęcia rezolucji na rzecz Międzynarodowej Komisji dochodzenia w sprawie naruszeń praw człowieka i prawa humanitarnego na Ukrainie.

Pilnie podjął też Międzynarodowy Trybunał Karny, który 2 marca na wniosek 39 państw-stron wszczął śledztwo w sprawie sytuacji na Ukrainie, gdzie Rosja jest oskarżana o zbrodnie wojenne.

Ten niezależny i bezstronny międzynarodowy trybunał sądzi oskarżonych o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo.

>> Wojna na Ukrainie: całkowite zaangażowanie ludności Kijowa w obliczu rosyjskiej inwazji

Jak mówi William Jolly, prawnik specjalizujący się w sprawach z zakresu międzynarodowego prawa karnego, skontaktował się z nim France 24.

Zbrodnie wojenne, zdefiniowane i stosowane przez Konwencję Genewską i Haską, odpowiadają naruszeniom prawa międzynarodowego, których celem są cywile lub kombatanci podczas konfliktu.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonychzbrodnią wojenną może być duża liczba ataków na osoby, a zatem w szczególności odpowiada „morderstwu, zamachowi na integralność fizyczną lub zdrowie, gwałtowi, celowym atakom na ludność cywilną, grabieży i niszczeniu mienia cywilnego, co jest czasem konieczne dla przetrwania ludności.” cywile w sposób bezprawny i arbitralny.

READ  Król Holandii przeprasza za niewolnictwo, jakie jego kraj praktykował w epoce kolonialnej

Dla Williama Jolliera nie ma wątpliwości co do odpowiedzialności Rosji: „Bombardowanie szkół, domów i ludności cywilnej bez możliwości usprawiedliwienia atakowania żołnierzy lub obiektów wojskowych, bez możliwości uzasadnienia, że ​​wydarzyło się to w proporcjonalny sposób, są aktami, które potencjalnie stanowią przestępstwa wojenne.”

Użycie nielegalnej amunicji przeciwko ludności cywilnej

Na Ukrainie siły rosyjskie są oskarżane nie tylko o atakowanie ludności cywilnej, ale także o używanie broni zabronionej przez prawo międzynarodowe: bomb kasetowych. Ta broń składa się z pojemnika (na przykład pocisku, pocisku lub pocisku) wypełnionego pociskami (tzw. amunicją podrzędną), które z kolei eksplodują, gdy tylko wybuchnie bomba. Granaty te z jednej strony są bardzo czułe, a z drugiej strzelając z pocisków, obejmują bardzo szeroki obszar oddziaływania.


W związku z tym nie daje możliwości celnego oddania strzału. Dlatego według Międzynarodowa organizacja pozarządowa dla osób niepełnosprawnych– „Cywile stanowią 97% ofiar” tych bomb, a organizacja identyfikuje 36% z nich jako dzieci. Ponadto, według Handicap International, „do 40% pocisków nie wybucha przy uderzeniu”. Pochowany pod ziemią mógł eksplodować po latach. Z tych wszystkich powodów używanie, produkcja, handel i składowanie tej broni są zakazane przez porozumienie z Oslo z 2010 roku.

Dla Williama Jolliera: „Użycie tego rodzaju broni w kontekście konfliktu zbrojnego może samo w sobie opisywać popełnienie zbrodni wojennej w taki sposób, że operacja i użycie tej broni w sposób półsystematyczny i bezkrytycznie celują w ludność cywilną i spowodować nieproporcjonalne szkody.”

Potępił też użycie tej broni przez Rosję (która nie podpisała porozumienia z Oslo, jak Ukraina) w piątek przez sekretarza generalnego NATO, po ujawnieniu informacji, w szczególności organizacji pozarządowych AI A Human Rights Watch A Media śledcze Bellingcat. Prowadząc śledztwo, ujawnili, że siły rosyjskie używały bomb kasetowych na Ukrainie od czasu inwazji. Na przykład Human Rights Watch, który uważa, że ​​użycie takiej broni „może stanowić zbrodnię wojenną”, udokumentowało jej użycie „w co najmniej trzech dzielnicach mieszkalnych w Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy, 28 lutego”. Wykorzystując zdjęcia satelitarne i w oparciu o badania przeprowadzone przez Michaela Sheldona, badacza z US Atlantic Council, zespół redakcyjny France 24 Observers udokumentował również 28 lutego 2022 r. użycie amunicji kasetowej w Charkowie.

Po organizacjach pozarządowych i mediach akta przejęła sprawiedliwość międzynarodowa. Na zaproszenie France 24 prokurator naczelny Międzynarodowego Trybunału Karnego, Karim Khan, powiedział, że „zespół terenowy wyruszył” w celu zebrania dowodów.. Zbieranie zeznań, zagęszczanie materiału i źródła pocisków… na śledczych czeka długie zadanie. Zwłaszcza, że ​​śledztwo obejmie wszystkie czyny popełnione na Ukrainie „od 21 listopada 2013 roku” – powiedział Karim Khan. Byłby to, według jego słów, „wszystkie przeszłe i obecne zarzuty dotyczące zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości lub ludobójstwa w jakiejkolwiek części terytorium Ukrainy przez jakąkolwiek osobę”.

Który kraj zdecyduje się na aresztowanie Władimira Putina?

Po zebraniu dowodów może rozpocząć się machina sądowa. Ukraina z pewnością nie ratyfikowała Statutu Rzymskiego, międzynarodowego traktatu, który ustanowił Międzynarodowy Trybunał Karny, ale uznała jurysdykcję sądu do sądzenia zbrodni popełnionych na jej terytorium. Ze swojej strony Rosja wycofała swój podpis ze Statutu Rzymskiego. Ale jak Karim Khan wyjaśnił FRANCJI 24: „Są to działania, które nie mają miejsca w Rosji, ale na terytorium Ukrainy”.

W tym kontekście MTK, który osądza osoby, a nie stwierdza: „Władimir Putin może być sądzony przez MTK, podobnie jak jego pułkownicy i dowódcy armii”, jeśli sąd zbierze wystarczającą ilość dowodów, by oskarżyć ich o zbrodnie wojenne. MTK może wówczas uznać, że sprawa jest wystarczająco silna, aby wszcząć postępowanie i wydać międzynarodowe nakazy aresztowania. William Jolly pyta: „Wszystko to jest prawnie możliwe, ale pojawia się pytanie: czy nakaz aresztowania może zostać wykonany? Innymi słowy, który kraj zdecyduje się na aresztowanie Władimira Putina?”.

W rzeczywistości MTK jest również ograniczony przez brak sił policyjnych i swobodę państw w aresztowaniu podejrzanych na ich terenie. Do tej pory wydano tylko jeden międzynarodowy nakaz aresztowania urzędującej głowy państwa przeciwko byłemu prezydentowi Sudanu Omarowi al-Baszirowi, poszukiwanemu w szczególności pod zarzutem ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości podczas konfliktu w Darfurze.

Jeśli chodzi o porozumienie z Oslo w sprawie amunicji kasetowej, Rosja i Ukraina nie znalazły się wśród sygnatariuszy. William Jolly wyjaśnia: „Jednak traktat ten został dotychczas podpisany przez dużą liczbę krajów i dlatego ma uniwersalną wartość, ponieważ mówi, że w społeczności międzynarodowej wiele krajów zgadza się, że ta broń powinna być zakazana, ” wyjaśnia William Jolly. . Prawnik kontynuuje: „Brak podpisania tej umowy przez Ukrainę i Rosję, moim zdaniem nie jest możliwe wniesienie bezpośrednich roszczeń przeciwko jednemu lub drugiemu przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości”, organem właściwym do oceny naruszeń Porozumienia z Oslo. spisek.

Twierdzi, że „z drugiej strony jest jasne, że użycie tej broni będzie przedmiotem analizy przez prokuratora lub sędziów Międzynarodowego Trybunału Karnego w celu scharakteryzowania zbrodni wojennych”. Dzięki temu śledztwu MTK rozpoczął długą i żmudną podróż, która z pewnością potrwa lata. Ale na razie międzynarodowa sprawiedliwość nie ma innych powodów, którym można by się poddać.