Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy naprawdę widzimy, jak jego życie mija, zanim umrze?  pytania do nauki

Czy naprawdę widzimy, jak jego życie mija, zanim umrze? pytania do nauki

Jak wynika z pierwszych wniosków z badania, w chwili śmierci mózg może na nowo przeżywać najprzyjemniejsze chwile, jakich ludzie doświadczyli w swoim życiu.

„Zwój życia”: proste wyrażenie czy prawdziwa wizja człowieka tuż przed śmiercią? Według badań opublikowanych w czasopiśmie Granice w starzejącej się neuronauce i podniosłem to niezależnystanie się rzeczywistością.

Wszystko zaczęło się od badania fal mózgowych pacjenta z padaczką przeprowadzonego przez neurologów. W połowie okresu obserwacji 87-letni pacjent zmarł na atak serca. Jednak w chwili jego śmierci urządzenie śledzące aktywność jego mózgu zarejestrowało 900 sekund aktywności, co wystarczyło, aby naukowcy mogli zbadać, co wydarzyło się przed i po zatrzymaniu krążenia.

W szczególności zauważają wzrost tak zwanych fal mózgowych „gamma”, które są związane ze snem, skupieniem, świadomą świadomością i odzyskiwaniem pamięci. Dlatego naukowcy postawili hipotezę, że zmarły pacjent mógł doświadczyć ostatniego błysku swojego życia przed objęciem.

„Mózg może przywoływać nieuleczalne wspomnienia ważnych wydarzeń życiowych tuż przed śmiercią, podobnych do tych zgłaszanych podczas NDE” – powiedział w oświadczeniu amerykański neurochirurg Ajmal Zammar, jeden z autorów badania.

Powrót do „Najprzyjemniejszych chwil”

Badacze zauważyli również trudności w interpretacji wyników badania przeprowadzonego na jednym pacjencie. Jednak podobną aktywność mózgu zaobserwowano już we wcześniejszych badaniach na myszach. Sugeruje to, ich zdaniem, że w chwili śmierci „mózg może przechodzić serię stereotypowych wzorców aktywności”.

Ajmal powiedział: „Jednego z tych badań możemy się nauczyć: chociaż nasi bliscy zamykają oczy i są gotowi na odpoczynek, ich mózgi prawdopodobnie odtwarzają jedne z najprzyjemniejszych chwil, jakie przeżyli w swoim życiu”. oboista.

READ  Turystyka kosmiczna: Rok temu Richard Branson z powodzeniem uruchomił pierwszy wahadłowiec. Kto zrobił co od tego czasu?