Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dassault żałuje „amerykańskiej preferencji” dla Finlandii

Dassault żałuje „amerykańskiej preferencji” dla Finlandii

W komunikacie prasowym Dassault Aviation wyraziło rozczarowanie wyborem Finlandii na wyposażenie się w amerykański F-35 kosztem trzech europejskich ofert.

„Po raz kolejny zauważamy i żałujemy amerykańskiej preferencji w Europie”. List Dassaulta świadczy o rozczarowaniu, że Finlandia wybrała amerykański F-35 zamiast ofert europejskich. W ramach tego kontraktu o wartości około 10 miliardów euro eksploatowano jeszcze trzy samoloty: francuski Rafale (Dassault Aviation, szwedzki Gripen i Eurofighter).

„Dassault Aviation odnotowuje suwerenną decyzję fińskich władz o wyborze rozwiązania amerykańskiego” – przyznała z pewną goryczą francuska grupa.

W czwartek, podczas punktu prasowego w Ministerstwie Sił Zbrojnych, Generalny Inżynier Uzbrojenia Thierry Carlier, Dyrektor Międzynarodowej Dyrekcji Rozwoju Generalnego Kierownictwa Uzbrojenia (DGA), po raz kolejny wymienił ten kontrakt wśród tych, które Dassault był w stanie . nadal znaki.

To rozczarowanie suwerennością Europy w obronie nie jest pierwszym. Producent F-35 Lockheed Martin zdobył kilka kontraktów w Europie w Belgii na 34 myśliwce, w Danii (27), w Holandii (37), w Polsce (32), w Norwegii (52) i we Włoszech (90). Powinniśmy również liczyć sprzedaż w Wielkiej Brytanii (138) i Szwajcarii (36).

500 F-35 w Europie do 2035

Stany Zjednoczone próbują teraz podpisać kontrakt z Czechami, Grecją, a nawet Hiszpanią, a tym samym są partnerem Francji i Niemiec w Scaf (Air Combat System of the Future). Dyrektor Lockheed Martin ujawnił dyskusje. Madryt zaprzeczył, ale amerykański producent samolotów potwierdza spotkania.

Według eksperta Garetha Jenningsa do 2035 roku w Europie powinno być ponad 500 F-35.

Ale w przeciwieństwie do innych krajów opcja fińska nie jest To nie niespodzianka. Eksperci od samego początku, w 2015 roku, uważali, że organizowany jest przetarg fińskiego rządu na otwarcie drzwi dla F-35. Finlandia nie jest częścią NATO, ale trenuje z sojuszem i używa sprzętu kompatybilnego z Siłami Powietrznymi Północnoatlantyckimi. Finlandia dzieli z Rosją granicę o długości ponad 1300 km.

READ  France Pneus Sélection, nowy gracz na rynku opon terenowych

We wrześniu ubiegłego roku sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkał się z prezydentem Finlandii Sauli Niinistö, aby omówić ich współpracę. W komunikacie prasowymOrganizacja kładzie nacisk na „wspólne szkolenie oraz wymianę analiz i informacji” w celu „zapewnienia interoperacyjnych zdolności i utrzymania zdolności Fińskich Sił Zbrojnych do współpracy z siłami państw NATO i innych krajów partnerskich w wielonarodowych operacjach wspierania pokoju”.