Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska, Litwa… Europa Wschodnia, nowa żelazna kurtyna

Polska, Litwa… Europa Wschodnia, nowa żelazna kurtyna

Do Upadek muru berlińskiegoW listopadzie 1989 roku w Europie zniknęła nieubłagana żelazna kurtyna oddzielająca kraje komunistyczne od ich zachodnich sąsiadów. Trzydzieści dwa lata później, cofając się, widzi, jak powstają nowe ściany. Polska ogłosiła w poniedziałek 15 listopada, że ​​od przyszłego miesiąca mur zostanie zbudowany na połowie (180 km) jej granicy z Białorusią. Oprócz decyzji Litwy o zastąpieniu ogrodzenia z drutu kolczastego, które zostało pilnie zainstalowane tego lata, żelaznym ogrodzeniem między jej granicami i kontrolowanym przez reżim białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki.

Uwaga, wrażliwość oznacza. Od października dwanaście państw członkowskich wezwało do finansowania socjalnego w celu ustanowienia „sankcji” na zewnętrznych granicach UE. Propozycja uzyskała również poparcie Przewodniczącego Rady Charlesa Michaela. Jednak niektóre kraje, w tym Komisja i Francja, są niechętne. Przypominając, że był „za Europą z granicami zewnętrznymi”, jego sekretarz stanu do spraw europejskich Clement Beyonc wypowiedział się przeciwko „Europie pokrytej drutem kolczastym lub murami”.

Dyplomacja, a nie mury

Żelazna kurtyna pomogła dyktatorskim reżimom na Wschodzie zapobiec masowemu exodusowi do Europy Zachodniej. Niezbędne są nowe ogrodzenia polskie i litewskie Musimy zapobiec przedostawaniu się nielegalnych imigrantów, poleciał na Białoruś. „Nie widzę żadnego interesu bezpieczeństwa w tym nowym murze, ponieważ nie jest to jednak kryzys imigracyjny Michael Focher, specjalista ds. granic i autor aWędrówka po świecie, pamięć geografa politycznego (Robert Lafont, 2021). Dzięki telefonom Angeli Merkel do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina problem został później rozwiązany przez dyplomację w poniedziałek 15 listopada z jej białoruskim sojusznikiem Aleksandrem Łukaszenką. „Następnego dnia, pod groźbą nowych sankcji, oświadczył, że” ten problem nie powinien przerodzić się w gwałtowny konflikt.


Aplikacja L’Express

Śledź analizę i szyfrowanie, gdziekolwiek jesteś

Pobierz aplikację

Pobierz aplikację

READ  Rzeczy, które musisz wiedzieć o grudniu w Huawei Consumer.

Oferta limitowana. 1 € do 2 miesięcy bez zobowiązań

Jeśli ekspansja się potwierdzi, przepływ migrantów przez granice Polski, Litwy i Łotwy szybko wyschnie. Ponieważ ten obszar nie jest bramą do UE w przeciwieństwie do Szlaku Bałkańskiego czy Morza Śródziemnego. „Budowanie muru może być skuteczne w zapobieganiu lub zatrzymaniu napływu imigrantów Łukaszenki w przyszłości” – powiedział Pavel Zerka, politolog z Rady Stosunków Międzynarodowych w Europie. (ECFR). To jednak nie powstrzymuje wycieku przeciwników jego reżimu. „Łukaszenko chce, aby jak najwięcej protestujących wyjechało i pozwoliło im wejść do UE” – powiedział Paweł Zerka. Kolejną różnicą w stosunku do czasów żelaznej kurtyny było to, że przeciwnicy nie mogli opuścić sowieckiej ziemi.


opinie

Chroniczny

Nicholas Pouso (P. Sognon / Zdrowy Koktajl)Mikołaj Puso

Chroniczny

Francja, Paryż, 8 stycznia 2020, Portret Alberta Moukheibera.Albert Moukieber

Chroniczny

autorstwa Davida Powersa

L’Express Think Tank

Ostatni francuski reaktor jądrowy został oddany do użytku w 2004 roku.Cécile jest starszym sojusznikiem w Instytucie Maisonneuve w Montaigne i konsultantem w Centrum Energetyki i Klimatu IFRI