Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ponad 100 krajów, w tym Francja, zobowiąże się do powstrzymania wylesiania i „przywracania lasów” do 2030 r

Ponad 100 krajów, w tym Francja, zobowiąże się do powstrzymania wylesiania i „przywracania lasów” do 2030 r

W poniedziałek rząd brytyjski ogłosił, że ponad 100 krajów, reprezentujących ponad 85% lasów planety, zobowiąże się we wtorek, 2 listopada, do powstrzymania i odwrócenia procesu wylesiania i degradacji gleby do 2030 r., w ramach osiągniętego porozumienia. Podczas COP26 w Glasgow (Szkocja, Wielka Brytania). Wśród sygnatariuszy tej umowy są Francja, Brazylia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy i Rosja.

W ramach tej umowy dwanaście krajów, w tym Francja, przeznaczy 8,75 miliarda funtów (12 miliardów dolarów) na środki publiczne w latach 2021-2025, do których zostaną dodane 5,3 miliarda funtów (7,2 miliarda dolarów) inwestycji prywatnych. Z tych pieniędzy 1,1 miliarda funtów (1,5 miliarda dolarów) zostanie przeznaczone na ochronę dorzecza Konga, w którym znajduje się drugi co do wielkości las deszczowy na świecie po Amazonii.

Ponadto dyrektorzy ponad 30 instytucji finansowych, reprezentujących globalne aktywa o wartości ponad 8,7 biliona dolarów – w tym Aviva, Schroders i Axa – zobowiążą się do stopniowego wycofywania inwestycji w działania związane z wylesianiem.

Według memorandum rządu brytyjskiego w sprawie tej umowy wydanego w poniedziałek wieczorem, „Największy krok naprzód w ochronie światowych lasów w ciągu jednego pokolenia”. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wspomina w tej notatce „Historyczne porozumienie o ochronie i przywracaniu ziemskich lasów”. przywołać „Bezprecedensowe zobowiązania”Widzi tę umowę jako „Okazja, aby położyć kres długiej historii ludzkości jako drapieżnika natury, aby przeciwnie stać się jej opiekunem”.

READ  Bolsonaro rozpoczyna reelekcję przeciwko Lula