Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wzywa do „odłożenia” planów klimatycznych UE w obliczu rosnących cen energii – EURACTIV.pl

Polska wzywa do „odłożenia” planów klimatycznych UE w obliczu rosnących cen energii – EURACTIV.pl

Podczas gdy przywódcy UE spotykają się w tym tygodniu, aby omówić rosnące ceny energii, Warszawa wezwała do kompleksowego przeglądu polityki klimatycznej UE, w tym „Przejrzyj lub odłóż” Od wprowadzonej w lipcu ustawy „Fit for 55”.

Polskie prośby zostały sformułowane w „dokumencie nieformalnym” rozesłanym przed Szczytem Europejskim w czwartek 21 i piątek 22 października.

„Wysokie ceny energii mają bezpośredni wpływ na wszystkich obywateli UE i mają szczególnie wysokie koszty społeczne i gospodarcze, szczególnie dla najbardziej narażonych gospodarstw domowych, podczas gdy UE wciąż musi zmagać się z głębokimi skutkami gospodarczymi pandemii COVID-19”., pokazuje Polskę w dokumencie.

Aby złagodzić wpływ na najbiedniejsze gospodarstwa domowe, Warszawa wzywa do przeglądu unijnego pakietu lipcowych propozycji klimatycznych, nazwanego „fit 55”, który ma na celu zmniejszenie emisji UE o co najmniej 55% przed końcem dekady.

„Musimy szczegółowo przeanalizować wszystkie elementy pakietu 'Fit for 55′, które mogą mieć negatywny wpływ na cenę Energii i rozważyć ich przegląd lub odroczenie.”Czy możemy przeczytać w otrzymanym przez EURACTIV dokumencie.

„Szczególny nacisk należy położyć na przegląd Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) lub na zmiany minimalnych poziomów podatku od energii (ETD).”Dokument dodaje odniesienie do unijnego rynku emisji dwutlenku węgla i dyrektywy w sprawie podatku energetycznego, która określa minimalne stawki podatku od energii elektrycznej.

Na czwartkowym szczycie przywódcy UE omówią m.in ” Narzędzia „ Proponowane przez Komisję Europejską środki mające na celu radzenie sobie z rosnącymi cenami energii.

To jest niesamowite ” Narzędzia „ Zawiera krótkoterminowe środki, które państwa członkowskie UE powinny podjąć, takie jak pomoc w nagłych wypadkach dla rodzin, pomoc państwa dla przedsiębiorstw oraz ukierunkowane obniżki podatków.

Komisja Europejska nalega również, aby wszelkie krótkoterminowe działania przyjmowane na szczeblu krajowym były zgodne z unijnym wewnętrznym rynkiem energii i długoterminowymi planami redukcji emisji.

Reforma systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS)

READ  BEAUTE LUXE Ekspert w dystrybucji perfum i kosmetyków

Polski dokument idzie dalej i proponuje pilną reformę europejskiego rynku uprawnień do emisji przed przyjęciem pakietu „Fit for 55”.

Reforma ta ma na celu w szczególności ograniczenie spekulacji poprzez wprowadzenie „Limity transakcyjne lub podatek transakcyjny dla podmiotów finansowychPraca na europejskim rynku emisji CO2 iOgraniczanie dostępu do ETS„Dla firm, których emisje są regulowane na poziomie europejskim.

Polski dokument sugeruje również wyłączenie „Niektóre podmioty finansoweBanki i fundusze hedgingowe, takie jak aukcje ETS, odbywają się w pierwszym kwartale każdego roku, aby dać firmom objętym ETS czas na zakup uprawnień na rynku.

Inne prośby obejmują utworzenie „nowe mechanizmy finansowe„Na poziomie UE na finansowanie transformacji energetycznej”Niezależnie od obecnej dyskusji na temat rozszerzenia ETS na budynki i transport».

W dokumencie proponuje się też środki do walki z rosyjskim Gazpromem, choć nie wymienia bezpośrednio nazwy firmy.

«Połączenia gazowe nie mogą być traktowane jako narzędzie polityczne. Pozostawienie istniejących rurociągów i pojemności magazynowych w dużej mierze niewykorzystanych w obliczu niedoborów dostaw jest wyraźną oznaką manipulacji na rynku„, odnosi się do dokumentu wzywającego do zwolnienia”Na żywo„działań”W celu zapobiegania nielegalnym praktykom dostawców dominujących na rynku wyższego szczebla».

Polskie wnioski o przegląd ETS były przygotowywane od dawna i odzwierciedlają obawy Warszawy, że wdrażanie polityki klimatycznej w UE będzie trudniejsze i bardziej kosztowne dla najbiedniejszych państw członkowskich.

Komisja Europejska próbowała rozwiać te obawy, przedstawiając propozycje utworzenia Społecznego Funduszu Klimatycznego i podwojenia dostępnych środków, aby pomóc biednym państwom członkowskim inwestować w czystą energię.

W maju zeszłego roku posłowie zatwierdzili również utworzenie Funduszu Sprawiedliwej Przemiany (FJT). 17,5 mld euro, wspierany z budżetu UE i funduszu naprawczego COVID-19 w wysokości 800 mld euro.