Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Białoruś: ambasador Francji wydalony z kraju

Białoruś: ambasador Francji wydalony z kraju

Rosną napięcia między Europą, zwłaszcza Francją, a Białorusią. Rzeczniczka ambasady powiedziała w niedzielę, że francuski ambasador w kraju Nicolas de Boylan de Lacoste spakował swoje walizki po tym, jak Mińsk poprosił go o opuszczenie Białorusi przed poniedziałkiem. Nie wyjaśnił przyczyny podanej przez MSZ prośby o opuszczenie ambasadora. „Nicolas de Lacoste opuścił dziś Białoruś” – dodała.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi poprosiło ambasadora o wyjazd przed 18 października” – dodał. „Pożegnanie pracowników ambasady i wysłanie wiadomości wideo do narodu białoruskiego, które jutro pojawi się na stronie internetowej ambasady” – powiedział ambasador.

Według białoruskich mediów ambasador nie przedstawił listów uwierzytelniających prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence.

Francja, podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, nie uznała wyników sierpniowych wyborów prezydenckich, które dały Łukaszence szóstą kadencję i wywołały kilkumiesięczne protesty. .

Już w maju Białoruś oskarżyła Francję o „piractwo powietrzne” za odmowę w swojej przestrzeni powietrznej białoruskiego samolotu łączącego Mińsk z Barceloną. Po tym wydarzeniu Polska z kolei zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla białoruskich samolotów. Do wypadku doszło trzy dni po skierowaniu samolotu pasażerskiego do Mińska na trasie Ateny-Wilno, na pokładzie którego znajdował się białoruski przeciwnik Roman Protasewicz. Obaj zostali aresztowani po wylądowaniu na Białorusi, co wywołało falę potępienia przez Zachód i kolejne sankcje ze strony Unii Europejskiej.

Unia Europejska niedawno przyjęła serię sankcji wobec białoruskiego reżimu po rozprawie z przeciwnikami Łukaszenki. Władzom udało się położyć kres demonstracjom, uwięzić setki przeciwników oraz zamknąć dziesiątki mediów i organizacji pozarządowych. Przywódcy opozycji byli więzieni lub zmuszani do emigracji.

W przeciwieństwie do krajów byłego bloku sowieckiego Białoruś Łukaszenki utrzymuje silne relacje z rosyjskim sąsiadem. Kiedy Aleksander Łukaszenko doszedł do władzy w 1994 r., ponownie rozważył reformy rozpoczęte od upadku bloku sowieckiego, odrzucił „brutalny kapitalizm” i zobowiązał kraj do gospodarki interwencyjnej, kontrolowanej i wspieranej przez aparat państwowy.

READ  Przerwa: Dolar reaguje słabiej po cotygodniowych zgłoszeniach bezrobotnych