Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiny wystrzeliły Shenzhou-13 w kosmos, swoją najdłuższą misję załogową

Chiny wystrzeliły Shenzhou-13 w kosmos, swoją najdłuższą misję załogową

Trzej astronauci wystartowali w sobotę bardzo wcześnie na budowanej chińskiej stacji kosmicznej, gdzie mają pozostać przez sześć miesięcy. Rekordowy termin dla azjatyckiego giganta. Będą musieli dalej budować stację, sprawdzać różne urządzenia, ale też przeprowadzać eksperymenty naukowe.

Oni i oni pozostaną w kosmosie sześć miesięcy, rekord dla Chin: trzech astronautów, w tym kobieta, wyleciało bardzo wcześnie, w sobotę 16 października, aby Budowa chińskiej stacji kosmicznej, aby kontynuować jego budowę.

Według zdjęć, ich statek kosmiczny Shenzhou-13 został wystrzelony w nocy o godzinie 12:23 (16:23 GMT piątek) przez rakietę Long March 2F z Jiuquan Launch Center na północno-zachodniej pustyni Gobi. .

Na wysokości od 350 do 400 kilometrów trzej astronauci pozostaną w Tianhe („Niebiańska Harmonia”), jedynej jednostce znajdującej się na orbicie tej trójki, która ostatecznie utworzy stację kosmiczną.

Co będą robić członkowie załogi przez sześć miesięcy? Będą musieli dalej budować stację, sprawdzać różne urządzenia, ale też przeprowadzać eksperymenty naukowe, zwłaszcza dostarczając cennych informacji o tym, jak ich organizmy przystosowały się do tak długiego pobytu.

Astronauci odbędą również dwa, a nawet trzy spacery kosmiczne.

Ich pobyt podwoi rekord długości chińskiej misji załogowej, który został ustanowiony właśnie we wrześniu przez Poprzednia misja astronauci Shenzhou 12, który przebywał trzy miesiące w Tianhe.

„Powodem tego przedłużonego pobytu jest zdobycie doświadczenia w długotrwałych misjach” – powiedział AFP Eric Sidhouse, profesor operacji kosmicznych na Uniwersytecie Embry-Riddle Aeronautics.

Twierdzi, że „główną trudnością dla astronautów będzie utrzymanie masy mięśniowej i zmniejszenie utraty kości” w środowisku bez wagi, które osłabia organizmy.

Techniki „wystarczająco dojrzałe”

Nowa załoga składa się z dwóch mężczyzn: Zhai Zhigang (55), która jako pierwsza Chińczyk odbyła spacer kosmiczny w 2008 roku, oraz Ye Guangfu (41), jej pierwszy lot kosmiczny.

READ  Covid-19: Wykryto nowy objaw w wariancie JN.1

Połączą siły z 41-letnią Wang Yaping, która bierze udział w nowej misji załogowej osiem lat po pierwszym locie w 2013 roku, co czyni ją drugim Chińczykiem w kosmosie.

Jest najbardziej znana z tego, że podczas poprzedniego pobytu zaoferowała kurs fizyki na żywo 60 milionom uczniów dzięki połączeniu wideo i powtórzy eksperyment podczas tego zadania.

Będzie też pierwszym Chińczykiem, który wykona spacer kosmiczny.

„Chiny nie wymyślą koła na nowo” z Shenzhou-13, zauważa Chen Lan, analityk GoTaikonauts.com, który specjalizuje się w chińskim programie kosmicznym.

„To nie byłoby duże wyzwanie dla Chin, ponieważ ich technologie są teraz dość dojrzałe. Ale każda operacja w kosmosie jest z natury trudna…”

Ta misja jest piątą z 11 (załogowych i bezzałogowych), które będą w sumie niezbędne do zbudowania Chińska stacja kosmicznaktóry ma zostać ukończony do końca 2022 roku.

o imieniu Tiangong („Pałac Niebiański”), jego wielkość będzie zbliżona do dawnego sowieckiego dworca Mir (1986-2001). Będzie miała co najmniej 10 lat.

Android i GPS

Pozostałe dwie jednostki składowe stacji, Mengtian i Wentian (Labs), zostaną uruchomione w przyszłym roku i zadokowane w Tianhe. Umożliwią przeprowadzenie eksperymentów w biotechnologii, medycynie czy astronomii.

Chińska ambicja zbudowania stacji była motywowana odmową USA przyjęcia Chińczyków na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) – współpracę między Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Kanadą, Europą i Japonią.

Ze swojej strony Chińska Agencja Kosmiczna odpowiedzialna za loty załogowe (CMSA) ponownie potwierdziła w czwartek, że zagraniczni astronauci mogą udać się do Tiangong.

Chiny od dziesięcioleci inwestują miliardy euro, aby dogonić inne potęgi kosmiczne.

W maju stał się drugim po Stanach Zjednoczonych krajem, który wyprodukował małego robota rozwijającego się na Marsie. Na początku 2019 r. Chiny wylądowały również po drugiej stronie Księżyca – pierwszą tego typu maszynę na świecie.

READ  Dwa miesiące po porodzie 16,7% kobiet ma objawy depresji poporodowej

W zeszłym roku firma zwróciła próbki z Księżyca i ukończyła system nawigacji Beidou, który konkuruje z amerykańskim GPS. Umieszczono w czwartek na orbicie okołoziemskiej pierwsze obserwacje satelitarne Słońca.

Patrząc w przyszłość, Pekin planuje wysłać ludzi na Księżyc (około 2030 r.) i zbudować tam bazę z Rosją.

z AFP