Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Żydzi w Polsce potępiają skrajnie prawicową wystawę Don Park

Żydzi w Polsce potępiają skrajnie prawicową wystawę Don Park

Przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce potępili otwarcie w piątek w Warszawie wystawy prac szwedzkiego artysty Dona Parka, skazanego za mowę nienawiści.

Jedna z jego prac na wystawie „Sztuka polityczna” przedstawia model norweskiego skrajnie prawicowego zabójcy Andersa Behringa Breivika, marki odzieżowej Lacoste.

Przeczytaj list otwarty podpisany przez naczelnego rabina Polski Michaela Schutza i dyrektora Muzeum Pyłków Historii Ujgurów Jigmunda Stępińskiego, w którym mówi: „Nie akceptujemy tego, że wspieramy ludzi szerzących nienawiść, nietolerancję i wrogość”. Polska.

Otrzymuj nasze codzienne wydanie za darmo przez e-mail, więc nie publikuj najlepszych wiadomości za darmo!

„W Polsce, gdzie z powodu polityki nazistowskiej zginęło sześć milionów cywilów, działania twórców takich jak Don Park obrażają uczucia wszystkich Polaków” – powiedzieli.

Park był kilkakrotnie karany za swoje prowokacyjne słowa i czyny, zwłaszcza w 1996 roku, kiedy nosił pilotkę ze swastyką, „Heel Hitler” i „SS” oraz czaszką.

Później powiedział, że nosił go jako prowokację, a nie dlatego, że sympatyzował z nazizmem. Park słynie z ekstremalnych ruchów prawicowych.

Celebracja wolności słowa i „kultury destrukcji” („Anuluj kulturę” w języku angielskim, przyp. autora) zostały opisane jako miejsce dla artystów dotkniętych przez organizatorów wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujastovsky.

„Artyści, którzy sprzeciwiają się tym trendom i ci, którzy wspierają nieokiełznaną ekspresję i mainstreamową opozycję, często płacą wysoką cenę za testowanie granic tolerancji i konfrontację z zasadami politycznymi” – podało muzeum.

Dyrektor instytucji, Piotr Bernadotte, został powołany w 2019 r. przez rządzącą w Polsce Narodowo-Demokratyczną Partię. Jest to kontrowersyjna nominacja, która została skrytykowana przez rząd i oskarżona o próby dostosowania instytucji kultury do konserwatywnej agendy.

Na wystawie, sfinansowanej przez Ministerstwo Kultury RP, bierze udział 28 artystów, w tym szwedzki projektant Lars Wilkes, który w 2007 roku namalował muzułmańskiego proroka Mahometa i wywołał kontrowersje.

READ  Polska zamawia ze Szwecji dwa statki szpiegowskie

Podczas tak zwanej konferencji „Sztuka, zniesławienie i wolność” w Kopenhadze w lutym 2015 r. Wilkes był celem kilku ataków.

Wystawa obejmuje również projekt koncepcyjny autorstwa duńskiego artysty Christiana von Hornsleta, który legalnie zmienił swoje nazwiska na 340 biednych ugandyjskich wieśniaków jako „Hornslet”.