Anna Pacześniak, Jan-Michel de Waele (dyrektor), Zrozumieć Polskę, Społeczeństwo, Politykę i Instytucje
Zniknął z ekranów radarów prasy francuskojęzycznej od czasu włączenia się słynnego „polskiego hydraulika” do francuskiej debaty przy okazji referendum w 2005 roku w sprawie tradycyjnych form wyrazu kultury, ten duży kraj Europy Wschodniej, który wcześniej był dobrym student Europy, wydaje się najlepszy w stawianiu czoła kryzysowi finansowemu i może odegrać główną rolę w procesie budowy Europy. Dzisiejsze zwycięstwo wyborcze populistycznej prawicy wywołało frustrację wśród mieszkańców Brukseli. Warszawę oskarża się o kwestionowanie wartości europejskich, a także o to, że nie przyjmuje imigrantów, których przyciąga Merkel. Wszystko to doprowadziło do zatarcia pamięci o dysydenckich intelektualistach lat 80. i Solidarności.
Co się stało? Po raz pierwszy francuskojęzyczni polscy uczeni podejmują próbę wyjaśnienia głębokich zmian, jakie zaszły w polskim społeczeństwie od upadku komunizmu i przez cały okres transformacji ustrojowej. Miejsce Kościoła katolickiego, kwestia agrarna, powstanie wielopartyjnej sceny demokratycznej, polityka europejska, polityka zagraniczna Atlantyku, traumy przeszłości… żaden temat nie został odsunięty na bok, podobnie jak postawy i zachowania polityczne Polaków nie było. Politykę gospodarczą i społeczną wdrażano także po 1990 roku.
Tigran Yejavyan
[colored_box bgColor= »#DCEDC8″ textColor= »#222222″]Anna Pacześniak, Jean-Michel de Waly (reżyser), Zrozumienie Polski, społeczeństwa, polityki i instytucjiLarmattan, 285 s. 30 euro[/colored_box] [divider]miejsce. Zobacz wszystkie wydania: kliknij tutaj
[product_category category= »numero-papier » orderby= »rand » per_page= »4″]
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy