Zbliża się trzeci start niezwykłej rakiety Electron

Amerykańskie przedsiębiorstwo Rocket Lab poinformowało, że okno startowe trzeciej misji rakiety Electron rozpocznie się 20 kwietnia 2018 roku i potrwa przez 14 dni. W tym okresie rakieta powinna oderwać się od platformy startowej i umieścić satelity na docelowej orbicie.

Trzecia misja w historii rakiety Electron została nazwana “It’s business time” i odnosi się do faktu, iż będzie to pierwsza w pełni komercyjna misja tej firmy. Poprzednie dwie były misjami testowymi. Początkowo zakładano, że również trzeci lot będzie testowym, ale inżynierowie Rocket Lab uznali, że dane zebrane podczas poprzednich dwóch startów są wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa misji i rozpoczęcia komercyjnych lotów. “It’s business time” zakłada dostarczenie na niską orbitę okołoziemską cubesatów, które należą do firm Spire Global i GeoOptics.

Czternastodniowe okno startowe misji rozpocznie się 20 kwietnia. Przez dwa tygodnie, codziennie od godziny 02:30 do 06:30 czasu polskiego, firma będzie miała możliwość wystrzelenia rakiety. Start zostanie przeprowadzony z platformy startowej Rocket Lab Launch Complex 1 w Nowej Zelandii. Śmiem twierdzić, że jest to najpiękniej położone stanowisko startowe na świecie. Ciekawy jest również fakt, że platforma jest jedynym prywatnym ośrodkiem wystrzeliwania rakiet posiadającym zezwolenie na ich wystrzeliwanie co 72 godziny.

Rocket Lab Launch Complex 1

Idąc dalej, Rocket Lab jest jedyną prywatną firmą zajmującą się wystrzeliwaniem małych ładunków w przestrzeń kosmiczną, która rzeczywiście umieściła już satelity na orbicie. Pozostałe podobne firmy skupiają się obecnie na testowych lotach suborbitalnych. Od poprzedniej, testowej misji, podczas której również dostarczony został ładunek na orbitę okołoziemską minęły zaledwie trzy miesiące. Firma bardzo szybko zdołała przejść od programu testowych lotów do lotów komercyjnych i z optymizmem patrzy w przyszłość.

Więcej o tej niezwykłej rakiecie: Electron – pierwsza na świecie rakieta „zasilana bateryjnie”

Rocket Lab planuje osiągnąć bardzo wysoką częstotliwość startów. Między innymi dzięki pionowej integracji procesu produkcji, który umożliwia wytworzenie jednej rakiety Electron na tydzień. Aby zrealizować szybko rosnący manifest startowy firma gwałtownie zwiększyła produkcję rakiet w swojej siedzibie w Kalifornii. Rocket Lab zakłada, że w tym roku uda im się wyprodukować 100 silników Rutherford, które są wykonywane w technologii druku 3D. Całość przekłada się na stosunkowo niską cenę za start i wysoką częstotliwość lotów.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: Rocket Lab