Zanieczyszczenie powietrza prowadzi do milonów zachorowań na cukrzycę rocznie

Według przeprowadzonych w ostatnim czasie badań, zanieczyszczenie powietrza doprowadziło w 2016 roku do 3,2 miliona zachorowań na cukrzycę na całym świecie.

Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem stanowiącym zagrożenie dla środowiska, w którym się znajdujemy, jak i zdrowia, ponieważ prowadzi do wielu dolegliwości, takich jak choroby układu oddechowego, czy też krążenia. Opisywane badania jest pierwszą próbą ilościowego określenia związku zachorowań na cukrzycę z tą naturalną katastrofą, którą niejako zanieczyszczenie powietrza jest.

W ramach badań naukowcy przez prawie dekadę monitorowali 1,7 miliona amerykańskich weteranów, aby ocenić wśród nich ryzyko rozwoju cukrzycy. Wykorzystali również wyniki międzynarodowych badań nad cukrzycą, a także dane dotyczące jakości powietrza z Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska i NASA, aby stworzyć wzory, które analizowały związek między wystawieniem na działanie zanieczyszczonego powietrza i zachorowaniami na cukrzycę na całym świecie.

Wyniki przeprowadzonych badań opublikowane zostały w The Lancet Planetary Health. Sugerują one, że zanieczyszczenie powietrza odpowiada za około 14% nowych przypadków cukrzycy na całym świecie. Czynniki takie jak genetyka, waga, poziom aktywności i sposób odżywiania również wpływają na ryzyko zachorowania, które na całym świecie wzrasta. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że z cukrzycą typu drugiego żyją obecnie 422 miliony ludzi, w porównaniu z 108 milionami w 1980 r. Cukrzyca typu drugiego charakteryzuje się się wysokim stężeniem glukozy we krwi oraz opornością na insulinę i względnym niedoborem insuliny. Typowymi objawami cukrzycy są nadmierne pragnienie, częstomocz oraz nadmierne zwiększenie łaknienia.

Zachorowania na cukrzyce są zróżnicowane pomiędzy poszczególnymi miejscami na świecie. Kraje o wysokim poziomie zanieczyszczenia, takie jak Pakistan, Indie i Chiny mają szczególnie wysokie wskaźniki zachorowań na cukrzycę. Stany Zjednoczone, które obecnie mają stosunkowo czyste powietrze, również zajmują wysoką pozycję na liście.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: sciencenews.org