Weekend na Pomorzu może być okazją do odkrycia tego średniowiecznego arcydzieła, które znajduje się niedaleko Gdańska. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1997 roku, jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Polsce. Pójdźmy śladami Krzyżaków…
Długi pobyt dla Krzyżaków
Zamek w Malborku (czasami nazywany Marienbourgiem) jest największym istniejącym zamkiem w Europie. Zbudowany na wzgórzu nad brzegiem Nogatu, jego konstrukcja rozciąga się od XIII do XV wieku i stanowi arcydzieło architektury gotyckiej dla średniowiecznej obrony i rezydencji – stolicy Zakonu Krzyżackiego, od 1309 do 1457 roku.
Od XIII wieku jest siedzibą Zakonu Krzyżackiego, zakonu mnichów-żołnierzy, utworzonego w 1191 roku podczas III wyprawy krzyżowej w Palestynie. Kiedy wracają z wypraw krzyżowych, nie mają już ziemi. Postanowili również zająć regiony Wschodu. Polska szlachta skorzystała z usług tych rycerzy, aby odeprzeć czczących słońce pruskich barbarzyńców, którzy zagrażali ich wschodnim granicom. W zamian Krzyżacy zdobyli ziemie na pograniczu obu krajów i po raz kolejny wykazali się gorliwością krzyżowców, bezlitośnie polując na ostatnich pogan Europy i nawracając te plemiona na wiarę chrześcijańską. Zamek stał się najważniejszym zakonnym zabytkiem państwowym Zakonu Krzyżackiego, wyjątkowym zjawiskiem w dziejach cywilizacji zachodniej, głównym materialnym przejawem wypraw krzyżowych w Europie Wschodniej, przymusowych nawróceń i kolonizacji ludów bałtyckich. Obszary plemienne, które odegrały istotną rolę w historii Europy.
Zestaw składa się z 3 zamków zbudowanych w rzędzie i zagnieżdżonych jeden w drugim. Jego budowę rozpoczęto w 1278 r. („Zamek Górny”), ale zmiany nastąpiły, gdy w 1309 r. siedziba zakonu została przeniesiona z Wenecji do Malborka. Z klasztoru stał się wówczas centralną siedzibą państwa krzyżackiego i rezydencją przeoryszy . Wielki Mistrz i jego dwór.
Następnie przystąpiliśmy do budowy nowego zamku o bardziej reprezentacyjnym charakterze („zamek średni”), składającego się głównie z pałacu naczelników, wielkiej sali jadalnej i wystawnych sal przyjęć. Jego dwoma najważniejszymi budynkami są nadal Wielki Refektarz, najpiękniejsze z zamkowych wnętrz, oraz Pałac Wielkich Mistrzów, który odniósł spektakularny sukces w epoce późnego gotyku. Zakon pokazał swoje bogactwo dzięki refektarzowi, który mógł pomieścić 400 rycerzy, a więc wszystkich tych, którzy pomogliby mu w czasie krucjaty przeciwko Litwie. Pałac wielkich mistrzów był rezydencją tych ostatnich, których status dorównywał królom. Potrzebny był więc dom godny tego miana. Ze swoimi wieżami, wiszącymi balkonami, łukowatymi ścianami i prywatną kaplicą budynek staje na wysokości zadania.
Wszystkie te zmiany wymagały rozbudowy: tak narodził się Zamek Niski, uważany za czuprynę lub dziedziniec. Tam osiedlili się kupcy i inne zawody, do których zakon przywiązywał wielką wagę. Wygląda na to, że sam ten zamek zajmował dwukrotnie powierzchnię dwóch pozostałych.
Zamek szybko stał się ośrodkiem dyplomatycznym, wojskowym, gospodarczym i religijnym. Do połowy XV wieku Malbork znany był na całym kontynencie i przyciągał coraz więcej zagranicznych gości, zwłaszcza dzięki organizowanym tu licznym festiwalom i turniejom. Królowie z całej Europy, tacy jak Jan Czeski i przyszły Henryk IV, król Anglii, przybyli w poszukiwaniu chwały przeciwko ostatnim niewiernym.
Jednak 4 lipca 1410 roku, podczas bitwy pod Tannenbergiem, sojusz polsko-litewski położył kres zwierzchnictwu zakonu iw 1457 roku traktatem toruńskim zamek przeszedł w ręce korony polskiej i istnieć będzie nadal. używany przez trzy wieki. Od tego czasu jego średniowieczna struktura praktycznie się nie zmieniła i będzie służyła w zależności od epoki jako pomieszczenia administracyjne, arsenał i tymczasowa rezydencja królewska. W czasie kolejnych wojen uległ zniszczeniu, aw XVIII wieku, kiedy znalazł się w Królestwie Prus, dokonano wielu niechcianych rozbiórek i dobudówek. Jednak wielu artystów i intelektualistów zaczęło interesować się tym zamkiem, który dzięki ich działaniom w 1804 roku został sklasyfikowany jako Pomnik Historii. Szeroko zakrojone prace konserwatorskie trwały wówczas od 1815 do 1939 roku i wniosły wybitny wkład w rozwój teorii i praktyki badań konserwatorskich. Jednocześnie na nowo odkryto wiele zapomnianych technik artystycznych i rzemieślniczych z okresu średniowiecza.
Zamek został częściowo zniszczony pod koniec II wojny światowej przez Armię Czerwoną, po czym ponownie znalazł się w granicach nowej Polski. Od tego czasu zabytek ten był przedmiotem permanentnej odbudowy i działań restauratorskich na podstawie szczegółowych dokumentów przygotowanych przez wcześniejszych specjalistów od jego restauracji.
Muzeum
Utworzony w 1961 roku w odrestaurowanych pomieszczeniach zamku, mieści wiele wystaw stałych, w tym bogate zbiory bursztynu, porcelany, wyrobów ceramicznych, militariów, rzeźby gotyckiej oraz wystawy czasowe.
wydarzenia kulturalne
Malbork to także miejsce koncertów, spektakli plenerowych, spektakli teatralnych i imprez sportowych; Jednym z najbardziej znanych plenerowych spektakli historycznych jest „Oblężenie Malborka”, które odbywa się co roku w trzecim tygodniu lipca. Zamek można też oglądać przez cały rok w ramach nocnej wycieczki z przewodnikiem, ponieważ iluminacje dodają uroku tej masywnej budowli.
Panorama zamku widziana od strony Wisły najlepiej podkreśla jego imponujące proporcje, jednak zwiedzając go, można docenić jego imponującą wielkość i surową urodę.
godziny otwarcia
Od poniedziałku do niedzieli: 9:00 – 20:00
Wystawy
Wtorek – niedziela: 9:00 – 19:00
+48 55647 08 00
+48 55647 09 02
+48 55647 09 78
Aktualizacja artykułu Laury Giarratana (lepetitjournal.com/Varsovie), pierwotnie opublikowanego w czwartek, 9 listopada 2017 r.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce