Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Z okazji Halloween przedstawiamy 10 najbardziej przerażających i tragicznych obrazów astronomicznych!

Z okazji Halloween przedstawiamy 10 najbardziej przerażających i tragicznych obrazów astronomicznych!

zjawisko

Zjawisko „goblinów” lub „winowajców”.

© Nicola Escurat

Czy to wszechświat na nas gra, czy raczej nasz mózg, który od wczesnego dzieciństwa jest szkolony w rozpoznawaniu kształtów? Zjawisko to nazywa się pareidolią. W pierwszej dziesiątce odkryjemy mgławice, gwiazdy, asteroidy i zjawiska, które są równie przerażające, jak i efemeryczne…

Reklama Twoja treść jest kontynuowana poniżej

Na dziesiątym miejscu: LDN34, największy nietoperz we wszechświecie: długi na 12 lat świetlnych!

Znajduje się 1400 lat świetlnych od nas w Wężu (niespodzianka?), ale ma 12 lat świetlnych długości! Jest to ciemna mgławica, czyli ogromny, gęsty obłok molekularny, który blokuje światło tworzących się w nim gwiazd.

LDN34

Na dziewiątym miejscu: NGC 246, gigantyczna czaszka oświetlona martwą gwiazdą!

Jest to tak zwana mgławica „planetarna” skierowana w stronę Ryb. W rzeczywistości gwiazda typu słonecznego umarła i wyrzuciła swoje warstwy gazowe. Ale w tej dziwnej strukturze oddalonej o około dwa lata świetlne znajdują się dwie inne gwiazdy.

NGC246

NGC246

© John Corbin i ESA/ESO/NASA Liberator Pasuje do Photoshopa

Shams październik 2014

Shams październik 2014

© SDO

Na siódmym miejscu: Kosmiczna dłoń MSH1552 może utrzymać cały Układ Słoneczny!

To gwiazda, która nie umiera i jest odpowiedzialna za tę rękę mgławicy: masywna gwiazda, która zmarła po eksplozji, a jej gwiezdne pozostałości to gwiazda neutronowa, ultraszybki pulsar. Ta „ręka” jest w rzeczywistości zbiorem promieni rentgenowskich wytwarzanych przez pulsar.

Reklama Twoja treść jest kontynuowana poniżej

Nie 15 52

Nie 15 52

© Obserwatorium Chandra

Na szóstym miejscu: niesamowite orki, czyli krasnoludki, niezwykle efemeryczne, których tajemnica została odkryta dopiero niedawno.

Jest to zjawisko atmosferyczne związane z burzami. Nad chmurami burzowymi wyrzucane są pęcherzyki lub kieszenie zjonizowanego powietrza (azotu). Występują na wysokościach od 40 do 150 kilometrów nad poziomem morza. Mechanizm stojący za goblinami został poznany dopiero niedawno, ponieważ trudno je sfotografować, a przez to trudno je zobaczyć.

Gobliny, czyli dżiny

Gobliny, czyli dżiny

© Nicola Escurat

Dostajemy się do pierwszej piątki tego, co wszechświat, NASA i astronomowie mają nam do zaoferowania, a Halloween jest przerażające!

Po piąte: czym byłoby Halloween bez pięknej wiedźmy? Oto NGC 1909 oświetlona przez masywną niebieską gwiazdę.

To mgławica refleksyjna: w rzeczywistości jest bardzo rozproszona i oświetlana przez masywną gwiazdę Rigel w gwiazdozbiorze Oriona.

NGC 1909

NGC 1909

©Jeff Signorelli

Na czwartej pozycji: Mgławica Czarna Wdowa (ale czerwona) tka swoją sieć w miejscu do spania…

Został sfotografowany przez Kosmiczny Teleskop Spitzera, a więc w podczerwieni, w 2005 roku. Składa się z młodych, masywnych gwiazd widocznych w „brzuchu” pająka (fuj).

Mgławica Czarna Wdowa

Mgławica Czarna Wdowa

© NASA/JPL/Caltech

Na trzecim miejscu: Duch Kasjopei (IC 63). Będzie nawiedzać wszechświat przez kilka tysięcy lat!

We wszechświecie nawet duchy nie są wieczne! Obłokom tym skazane jest na zniknięcie za sprawą obecności gwiazdy Gamma Cassiopeia poza kamerą, która stopniowo je rozprasza…

EC63

EC63

© Christophe Vergnes, Hervé Lore

Na drugim miejscu: Asteroida Skull przeleciała obok Ziemi z prędkością 125 tys. km/h z okazji Halloween 2015!

Wyglądało jednak na to, że ta osoba robiła to celowo. Ta maleńka kosmiczna góra o wysokości około 450 metrów zbliżyła się do Ziemi 31 października 2015 r., zaledwie 1,27 księżycowej odległości od nas! To asteroida typu Apollo, piękna jak martwy bóg.

Asteroida 2015 TB145

Asteroida 2015 TB145

© NAIC-Arecibo/NSF

Po pierwsze: gigantyczny robak, który pożera galaktykę! To zdjęcie jest niesamowite: to opowieść o Halloween sama w sobie…

Drapieżnik galaktyk

Drapieżnik galaktyk

© Mike Selby i Mark Hanson

Historia, którą zdaje się opowiadać to zdjęcie, byłaby jedną z największych tragedii wszechświata: galaktyka składająca się z setek miliardów słońc, coraz większej liczby planet, a tym samym możliwości życia i cywilizacji, wkrótce zostanie zniszczona?

Tak, wygląda na to, że ta galaktyka jest gotowa do połknięcia przez kosmicznego robaka o gigantycznych rozmiarach! Jednak te dwa obiekty wcale nie są w tej samej skali: istnieje tam przypadkowe ustawienie, które oszukuje nasz mózg. Robacza kula Pucka jest kolebką gwiazd (wyraźnie widać to na drugim zdjęciu), ma „tylko” 1,5 roku świetlnego średnicy i 8 lat świetlnych długości, a galaktyka tła D ma 145 milionów światła -lata od nas! Ale ta scena jest cudowna, cudowna i przerażająca jednocześnie. Fantastyczny zwycięzca w naszej pierwszej dziesiątce.

CG4

Wesołego Halloween wszystkim!

Reklama Twoja treść jest kontynuowana poniżej

READ  Jak pierwszy na świecie hotel kosmiczny planuje odtworzyć grawitację Ziemi w kosmosie?