Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wybuch nuklearny kończy się fajerwerkami – taką scenę widzieli astronomowie

Wybuch nuklearny kończy się fajerwerkami – taką scenę widzieli astronomowie

Znajduje się na naszych pobliskich przedmieściach. Ona, a raczej oni. Ponieważ to, co zaobserwował Kosmiczny Teleskop Hubble’a, było w rzeczywistości gwiazdą podwójną. I nie byle jaki. Bez wątpienia najbardziej spektakularna para gwiazd w naszej Galaktyce Drogi Mlecznej.

To AstronomowieAstronomowie Znana jako R Aquarii, jest gwiazdą podwójną, która nie jest całkiem podobna do pozostałych. Nazywa się ją gwiazdą symbiotyczną, ponieważ układ podwójny składa się z dwóch zupełnie różnych gwiazd. Z jednej strony czerwony olbrzym jest ponad 400 razy większy od naszego Słońca. Pulsar zmienia się radykalnie pod względem temperatury i jasnośćjasność Przez okres około jednego roku. W maksymalnej jasności jest około 5000 razy jaśniejsza od naszego Słońca.

Niesamowite eksplozje nuklearne

Drugą gwiazdą tworzącą E Aquarii jest biały karzeł. Kiedy przechodzi jak najbliżej swojego czerwonego olbrzyma, fałszywego bliźniaka, ma zwyczaj wysysać z niego wodór. Dopóki nie zgromadzi się wystarczająca ilość gazu, aby spowodować gigantyczną eksplozję nuklearną. Ukazuje się nam jako istny kosmiczny pokaz sztucznych ogni. z RakietyRakiety Plazmy skręconej siłą eksplozji, skierowanej z dużą siłą Pola magnetycznePola magnetyczne Oczekuje się, że osiągnie prędkość ponad 1,6 miliona kilometrów na godzinę i pokonuje odległości do 400 miliardów kilometrów. To około 25 razy większa od naszej średnicy Układ SłonecznyUkład Słoneczny ! Astronomowie uważają, że taka eksplozja miała miejsce pod koniec lat 70. XX wieku.

A dzisiaj zespółEuropejska Agencja KosmicznaEuropejska Agencja Kosmiczna Który działa na obrazach zwróconych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykorzystuje bliskość R Aquarii – wynosi około 700 Rok świetlnyRok świetlny Z naszej ziemi – aby zaoferować nam Czas mijaCzas mija Wyjątkowy system. Obserwacje trwające od 2014 do 2023 roku pokazują zdumiewającą ewolucję gwiazdy dwustronnydwustronny I mgławicamgławica która go otacza.

READ  Olbrzymi Jowisz uwieczniony przez Jamesa Webba

Dla astronomów w tym zjawisku ważne jest to, że umożliwia ono wystrzelenie go w przestrzeń kosmiczną Pierwiastki chemicznePierwiastki chemiczneCiężki jak WęgielWęgiel jaazotazot LubTlenTlenPowstałe w sercach gwiazd. Elementy niezbędne do formowania się planet i tworzenia życia.