Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wszędzie, także we Francji, szerzy się śmiertelna epidemia średniowiecza, dlatego Światowa Organizacja Zdrowia ogłasza ostrzeżenie

Wszędzie, także we Francji, szerzy się śmiertelna epidemia średniowiecza, dlatego Światowa Organizacja Zdrowia ogłasza ostrzeżenie

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed rozprzestrzenianiem się śmiertelnej choroby na całym świecie. Nie jest to pierwszy przypadek rozprzestrzeniania się tej epidemii, ponieważ już w średniowieczu powodowała poważne szkody.

Pandemie często siały spustoszenie na długo przed pojawieniem się wirusa koronowego. Czarna śmierć spowodowała śmierć od 25 do 40 milionów ludzi w Europie w XIV wieku, cholera zabiła we Francji prawie 100 000 osób w ciągu niecałych sześciu miesięcy w XIX wieku, a hiszpańska grypa zabiła od 20 do 30 milionów ludzi Europa w XX wieku. Był też AIDS, który pojawił się pod koniec XX wieku i nadal jest szeroko rozpowszechniony, powodując w szczytowym okresie śmierć do dwóch milionów ludzi rocznie.

To kolejna pandemiaz Zaalarmowano go w lipcu. Już w przeszłości powodowałem chaos. W 1529 r. w Hondurasie w Ameryce Środkowej zginęło dwie trzecie rdzennej ludności, a w 1848 r. na Hawajach 40 000 osób. Jest to wysoce zaraźliwa choroba wywoływana przez wirusy, która szybko się rozprzestrzenia, gdy zarażona osoba kaszle lub kicha. U niektórych pacjentów może powodować powikłania, ponieważ wirus przedostaje się do układu oddechowego, a następnie rozprzestrzenia się po całym organizmie. Może także osłabiać układ odpornościowy.

Główne objawy, które mogą pojawić się 10–14 dni po ekspozycji na wirusa, to gorączka, kaszel, a nawet wysypka na całym ciele. W 2022 r. na tę chorobę umrze 136 000 osób, w większości dzieci poniżej piątego roku życia. Istnieje jednak szczepionka dwudawkowa chroniąca przed tą chorobą. Światowa Organizacja Zdrowia zauważyła, że ​​liczba szczepień spada. Z tego powodu organizacja wydała ostrzeżenie dotyczące odry.

Prawie 35 milionów dzieci nie jest w pełni zaszczepionych przeciwko tej chorobie. W 2023 r. 83% dzieci otrzymało co najmniej jedną dawkę, a 74% mogło zostać w pełni zaszczepione. Liczby te znacznie odbiegają od poziomu 95% wymaganego do zapobiegania epidemii. W ciągu ostatnich pięciu lat odrą dotknięto 103 kraje.

READ  Czy uważasz, że chleb pełnoziarnisty jest zdrowy? Błąd, który może kosztować kalorie!

We Francji epidemia zagraża także ludności, zwłaszcza dzieciom. Ministerstwo Zdrowia zgłosiło kilka tygodni temu znaczny 8-krotny wzrost liczby przypadków w 2023 r. w porównaniu z 2022 r., podkreślając „istnienie grup osób, które pozostają podatne na wirusa, zwłaszcza wśród młodzieży i młodych dorosłych”. Francja zauważa, że ​​„w większości przypadków „podróżnicy powracający z pobytu na obszarze endemicznym zostali zarażeni, po czym wrócili do Francji i rozprzestrzenili wirusa”.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, wyjaśnił, że „ogniska odry są jak kanarek w kopalni, innymi słowy wykrywają i wykorzystują luki w szczepieniach, a następnie uderzają w pierwszej kolejności w grupy najbardziej bezbronne”. Organizacja wyjaśnia, że ​​pandemia Covid-19 oprócz ograniczenia nadzoru doprowadziła do braku zaufania do szczepionek. Podanie szczepionki jest często opóźnione lub nawet pomijane.