Polska ma niezachwiane poparcie dla Ukrainy, przeznaczając znaczne środki na wzmacnianie i modernizację swojego potencjału wojskowego.
Polska zdecydowała się wzmocnić swój potencjał zbrojeniowy, koncentrując się na broni dalekiego zasięgu. W poniedziałek 27 maja ogłosiła, że kupi od Stanów Zjednoczonych rakiety manewrujące za 677 mln euro. Podpisanie umowy ma nastąpić we wtorek, 28 maja. Przede wszystkim ma zwiększyć swoje zdolności obronne w obliczu realnego zagrożenia, jakie stwarza jej bezpośredni sąsiad, Rosja.
„Wojna na Ukrainie pokazała, jak ważne jest ostrzeliwanie celów oddalonych od linii frontu, a zasięg pozyskiwanych rakiet wynosi około 1000 km”– zauważył w cytowanym komunikacie prasowym Minister Obrony Narodowej Władysław Kociniak Informacje o Francji.
Czytaj więcej:
Wojna na Ukrainie – „Ściana dronów rozciągająca się od Norwegii do Polski”: sąsiedzi Rosji NATO osiągają porozumienie w sprawie ochrony ich granic
Czytaj więcej:
Wojna na Ukrainie: Zagrożona przez Rosję i Białoruś Polska inwestuje 2,3 miliarda euro w „planowanie” na swojej granicy
Zamówienie przewiduje dostawę myśliwców AGM-158 JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) w latach 2026-2030. Kraj posiada już myśliwce JASSM o zasięgu 370 km.
Dzięki nowym modelom, które mogą przejechać do 1000 km, Polska robi ważny krok w modernizacji swojej armii. Warszawa zwiększyła już swój budżet obronny do 4% PKB, co jest najwyższym wynikiem wśród krajów NATO.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE