Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: Samoloty, czołgi i rakiety dalekiego zasięgu… Polska zwiększa budżet obronny do prawie 37 miliardów euro

Wojna na Ukrainie: Samoloty, czołgi i rakiety dalekiego zasięgu… Polska zwiększa budżet obronny do prawie 37 miliardów euro

Warszawa przygotowuje się do konfliktu na pełną skalę, podnosząc swój budżet obronny do 5% PKB do 2025 roku.

W obliczu rosnących zagrożeń na swoich granicach Polska masowo wzmacnia swój potencjał militarny. Według Biznes BFMPolski rząd planuje zwiększyć wydatki na obronę do 5% PKB w oczekiwaniu na konflikt na dużą skalę. Ta strategiczna zmiana ma na celu reakcję na obawy dotyczące bezpieczeństwa spotęgowane napięciami regionalnymi i ambicjami Moskwy.

W stronę europejskiej potęgi militarnej

Według raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) w latach 2013-2022 wydatki Polski na cele wojskowe wzrosną o 95%. Obecnie Warszawa wydaje już na obronność 4% swojego PKB, czyli dwukrotnie więcej niż zaleca NATO. To nie wystarczyło ministrowi spraw zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu. W wywiadzie z BloombergaZapowiedział zwiększenie tego budżetu o 5% PKB, czyli o ponad 34 miliardy dolarów (niecałe 37 miliardów euro). Proporcjonalnie Polska przoduje w wydatkach na obronność krajów Sojuszu Atlantyckiego, wyprzedzając Stany Zjednoczone.

Przeczytaj więcej:
Wojna na Ukrainie: W obliczu rosyjskiego zagrożenia Polska pozyskała rakiety manewrujące AGM-158 JasM o zasięgu 1000 km.

Ten produkt nie jest najnowszy. Polska od 2013 roku antycypowała możliwość wybuchu poważnego konfliktu, obawiając się, że stanie się potencjalnym celem po Ukrainie. Szef Sztabu Sił Zbrojnych RP gen. Wiesła Kukula podkreśla znaczenie przygotowania się do konfliktu na dużą skalę, a nie do konfliktów asymetrycznych.

Ogromne inwestycje wojskowe

W ciągu ostatnich trzech lat Polska poczyniła znaczne inwestycje w modernizację swojego arsenału wojskowego. W latach 2020-2022 podpisano kontrakty na zakup blisko stu amerykańskich myśliwców F-35A i południowokoreańskich F/A-50 „Golden Eagle”. Ponadto złożono zamówienia na około 1500 czołgów z USA i Korei Południowej, a we współpracy z Hyundai budowana jest w Polsce fabryka produkująca K2 Black Panthers.

READ  Udane wystrzelenie satelity Eagleeye: historyczny kamień milowy dla nauki o kosmosie w Polsce

Przeczytaj więcej:
Wojna na Ukrainie: Zagrożona przez Rosję i Białoruś Polska inwestuje 2,3 miliarda euro w „planowanie” na swojej granicy

W maju ubiegłego roku Stany Zjednoczone zatwierdziły sprzedaż rakiet powietrze-powietrze dalekiego i średniego zasięgu o wartości 3,5 miliarda dolarów. Podczas szczytu NATO Polska ogłosiła budżet w wysokości dwóch miliardów euro na budowę „tarczy wschodniej”, mającej na celu wzmocnienie jej wojsk wzdłuż granicy z Rosją i Białorusią. Jego celem jest utworzenie 17-tysięcznej armii w porównaniu z obecnymi 6-tysięcznymi siłami szybkiego reagowania, które będą mogły zostać zmobilizowane w ciągu 48 godzin.

Wysiłki te są wspierane przez NATO, w szczególności utworzenie amerykańskiej bazy obrony przeciwrakietowej „Aegis Ashore” w Redżikowie. Ta tarcza antyrakietowa jest jedną z największych w sojuszu atlantyckim.