To nowy cios w ukraińską gospodarkę, która została już poważnie zniszczona przez wojnę z Rosją. Według urzędników obu krajów, w sobotę (15 kwietnia) Polska i Węgry zdecydowały o zakazie importu zbóż i innych produktów rolnych z sąsiedniej Ukrainy, aby chronić rolników. Ukraińskie zboże przeznaczone za granicę przechodzi przez Unię Europejską, gdyż tradycyjny szlak eksportowy przez Morze Czarne został zamknięty w wyniku inwazji rosyjskiej. Jednak ze względu na problemy logistyczne w Polsce gromadzą się zapasy zbóż, co powoduje spadek cen w kraju, protesty rolników i dymisję Ministra Rolnictwa.
Lider partii rządzącej Jarosław Kaczyński powiedział we wsi Lissie na północy Polski: „Dzisiaj (w sobotę) rząd podjął decyzję o zakazie wjazdu i importu do Polski zbóż oraz kilkudziesięciu innych produktów rolno-spożywczych”. . W przeciwnym razie – dodał – „doprowadziłoby to do poważnego kryzysu w polskim rolnictwie”.
Reklama na Facebooku
Przemawiając na posiedzeniu swojej partii Prawo i Sprawiedliwość Kaczyński podkreślił, że mimo wszystko Polska nadal mocno wspiera Ukrainę. „Jesteśmy bez najmniejszej zmiany przyjaciółmi i sojusznikami Ukrainy” – powiedział. Jednak Ministerstwo Polityki Rolnej Ukrainy oświadczyło w sobotę, że „ubolewa nad decyzją swojego polskiego odpowiednika”. Ministerstwo skomentowało to następująco: „Polscy rolnicy znajdują się w trudnej sytuacji, ale chcemy podkreślić, że ukraińscy rolnicy znajdują się w najpoważniejszej sytuacji” z powodu wojny.
Przeczytaj także
Wojna na Ukrainie: W 2022 r. ukraińska gospodarka znajduje się w historycznym upadku
Ten ostatni zasugerował, aby w nadchodzących dniach oba kraje osiągnęły satysfakcjonujące je porozumienie. W podobny sposób, jak Polska, węgierski minister rolnictwa wskazał w wiadomości na Facebooku, że jego kraj wprowadził zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy. Polska i Węgry podały, że zakaz obowiązywał do 30 czerwca. W Polsce zakazem importu objęte są zboża, cukier, mięso, owoce, warzywa, mleko, jaja i inne produkty spożywcze.
Jak wynika z komunikatu prasowego wydanego przez węgierskie Ministerstwo Rolnictwa i rozpowszechnianego przez agencję informacyjną MTI, po stronie węgierskiej obejmuje ona zboża, nasiona oleiste i wiele innych produktów rolnych. W zeszłym miesiącu Polska i cztery inne kraje Europy Środkowej zwróciły się do Unii Europejskiej o pomoc w znalezieniu rozwiązania problemu spowodowanego niskimi cenami ukraińskiego zboża. W swoim komunikacie prasowym Budapeszt podkreślił, że „rząd oczekuje trwałego rozwiązania i przyjęcia środków ze strony Unii Europejskiej”, podkreślając potrzebę obrony „interesów węgierskiej społeczności rolniczej”.
Przeczytaj także
Wojna na Ukrainie: Rosja grozi zawieszeniem umowy zbożowej
Otrzymuj nasze najświeższe informacje
Każdego dnia wybór Informacja główna od dzisiaj.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy