Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wkrótce na orbicie pierwszy drewniany satelita Japonii – Libération

Wkrótce na orbicie pierwszy drewniany satelita Japonii – Libération

Aby przeciwdziałać wzrostowi ilości śmieci kosmicznych, naukowcy z Uniwersytetu w Kioto opracowali drewnianego satelitę, który ma spłonąć w kontakcie z atmosferą po powrocie na Ziemię, jak dowiedzieliśmy się we wtorek, 28 maja.

Czy drewno może być rozwiązaniem w walce z zanieczyszczeniem przestrzeni kosmicznej? Pierwszy satelita wykonany z tego materiału ma wystartować na rakiecie SpaceX we wrześniu, ogłosili po raz pierwszy japońscy badacze, którym udało się osiągnąć ten świat, we wtorek, 28 maja.

Ten eksperymentalny sześcian, opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Kioto i firmę leśną Sumitomo Forestry, ma bok o długości 10 cm. Kiedy urządzenie powróci na Ziemię, jego twórcy spodziewają się, że drewno w kontakcie z atmosferą ulegnie całkowitemu spaleniu, co zapobiegnie tworzeniu się metalowych odłamków, które niebezpiecznie zwiększają ryzyko kolizji.

Drewno magnoliowe

„Należy preferować satelity niemetalowe.”Takao Doi, astronauta i profesor Uniwersytetu w Kioto, powiedział na wtorkowej konferencji prasowej. Deweloperzy planują dostarczyć tego satelitę o nazwie LignoSat i wykonanego z drewna magnolii japońskiej agencji kosmicznej Jaxa na początku czerwca.

Następnie we wrześniu zostanie wysłany w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety SpaceX z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego, kierując się na Międzynarodową Stację Kosmiczną – dodali. Satelita zostanie następnie wystrzelony z japońskiego modułu eksperymentalnego Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby przetestować jego wytrzymałość i trwałość w przestrzeni kosmicznej. „Dane z satelity zostaną przesłane badaczom, którzy będą mogli sprawdzić oznaki stresu i odporność satelity na duże zmiany temperatury”.zidentyfikował rzecznik Korporacji Leśnej Sumitomo.

We wtorek rakieta niosąca kolejnego satelitę – będąca efektem współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej i JAXA – wystartowała z Kalifornii z misją zbadania roli, jaką chmury mogą odegrać w walce ze zmianami klimatycznymi. Satelita ten, nazwany EarthCARE, będzie znajdować się na orbicie około 400 kilometrów nad Ziemią przez trzy lata.

READ  Szczepienia chroniące osoby starsze przed wirusem RSV