Co najmniej osiem aplikacji Android, z których niektóre zostały zainstalowane miliony razy, miały ukrytego wirusa. Witryna wyjaśnia, że to złośliwe oprogramowanie może angażować użytkowników w płatne usługi, nawet nie zdając sobie z tego sprawy BleepingComputer.com To jest środa. Maxime Ingrao, badacz w bezpieczeństwo cybernetyczne Pracując dla Eviny, odkrył to złośliwe oprogramowanie, nazwane Autolycos, w czerwcu 2021 roku.
Według niego to wirus Uruchom adresy URL za pomocą innej przeglądarki niż przeglądarka ofiary, zanim dołączysz wynik do żądań HTTP. Proces odbył się bez przechodzenia przez Webview, program, który umożliwia aplikacjom na Androida dostęp do stron internetowych. Ta osobliwość sprawiła, że jego działania były bardzo trudne do odkrycia dla użytkowników. Szkodnik umożliwiał dostęp do wiadomości tekstowych z telefonu docelowego użytkownika.
Reakcja Google była powolna
I tak Autolycos rozprzestrzenił się na kilka kampanii reklamowych promujących aplikacje, które ukrywał na Facebooku. Ponadto boty zapewniają, że te aplikacje zawsze mają dobrą pozycję w rankingu. Osiem z nich zostało pobranych łącznie prawie trzy miliony razy. Są to Vlog Star Video Editor, Creative 3D Launcher, Funny Camera, Wow Beauty Camera, GIF Emoji Keyboard, Razer Keyboard & Theme, Freeglow Camera 1.0.0 oraz Coco Camera v1.1.
Po odkryciu Maxime Ingrao zaalarmował Google. Ale sześć z omawianych aplikacji zostało usuniętych dopiero w styczniu 2022 r. Z drugiej strony dwie ostatnie były jeszcze dostępne w Sklepie Play do niedawna. Firma podjęła następnie działania po tym, jak badacz ogłosił publicznie istnienie Autolycos. Osoby, które pobrały którąkolwiek z tych aplikacji, powinny je natychmiast usunąć i sprawdzić usługi, które subskrybują.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Muzyka Nintendo: Le Spotify wyprodukowane na Nintendo
Cyberpunk 2077 nie umarł, CD Projekt ogłasza wielkie ogłoszenie dla całej społeczności
Nowa trójka astronautów wyrusza na chińską stację kosmiczną