Światowa Organizacja Zdrowia podała, że w zeszłym miesiącu otrzymała raporty o przypadkach z 26 krajów.
Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział na konferencji prasowej, że ospa „pozostaje zagrożeniem dla zdrowia na świecie”.
Republika Południowej Afryki zgłosiła niedawno 20 przypadków, w tym trzy zgony, co stanowi „pierwszy przypadek w kraju od 2022 r.”.
Dodał, że żaden pacjent nie podróżował za granicę, „co wskazuje, że potwierdzone przypadki stanowią niewielki procent wszystkich przypadków i że przenoszenie wirusa w społeczności trwa nadal”.
Szczególnie niepokojąca jest sytuacja w Demokratycznej Republice Konga, gdzie od września rozprzestrzenia się nowy szczep wirusa.
Tedros dodał, że pandemia „nie wykazuje oznak spowolnienia”. Ogółem zgłoszono 11 000 przypadków, w tym 445 zgonów, przy czym najbardziej dotknięte były dzieci.
Rosamund Lewis, specjalistka od ospy małpiej w Światowej Organizacji Zdrowia, potwierdziła, że organizacja jest „bardzo zaniepokojona”.
WHO tworzy nową sieć kontroli chorób w Europie
„Istnieje ryzyko, że wirus przekroczy granice i będzie się nadal przemieszczał, ponieważ granice z krajami sąsiadującymi są bardzo nieszczelne” – stwierdziła.
Ospę prawdziwą wykryto u ludzi w 1970 r. na terenach dzisiejszej Demokratycznej Republiki Konga, gdzie rozprzestrzenił się podtyp 1., i od tego czasu występuje głównie w krajach Afryki Zachodniej i Środkowej, gdzie pacjenci na ogół zakażają się poprzez zakażone zwierzęta, np. ospę. Przykład poprzez jedzenie mięsa z buszu.
Jednak od maja 2022 r. na całym świecie wystąpiły infekcje wirusem Mpox, dotykające głównie mężczyzn homoseksualnych i biseksualnych. Winowajcą był podtyp Kladu II.
Od września ubiegłego roku w Demokratycznej Republice Konga rozprzestrzenił się nowy, bardziej zjadliwy szczep kladowy, przenoszony również poprzez kontakty seksualne wśród homoseksualistów, a epidemia rozpoczęła się wśród osób pracujących w prostytucji.
Badania wykazały, że jest to nowy wariant, powstały w wyniku mutacji z Kladu I, zwanego Kladem Ib.
Globalna epidemia ospy małpiej dwa lata temu skłoniła Światową Organizację Zdrowia do ogłoszenia w lipcu 2022 r. stanu nadzwyczajnego w zakresie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.
Światowa Organizacja Zdrowia zakończyła ten stan alarmowy, najwyższy w organizacji, w maju 2023 r., ale nadal zaleca zachowanie czujności.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!