Zasada jednomyślności pozwala pojedynczemu państwu członkowskiemu wykoleić lub zablokować zbiorową decyzję.
Węgry i Polska dążą do utrzymania konsensusu w sprawie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE. Ruch ten jest odzwierciedleniem niedawno utworzonej koalicji, która ma bronić zasady większości kwalifikowanej i znieść prawo weta.
Decyzję ogłosił węgierski minister spraw zagranicznych w poniedziałek po południu. Peter Szijardo wyjaśnił, że trwają wstępne rozmowy przeciwko nowemu.Grupa przyjaciółWiększość kwalifikowana, w tym między innymi dwaj najważniejsi UE, Niemcy i Francja.
„Oczywiście, jeśli tak powiem, z drugiej strony też jest zorganizowana grupa. Prowadziliśmy rozmowy na szczeblu ambasadorów w Brukseli„, powiedział dziennikarzom Peter Szijardo.
„Państwa członkowskie, którym zależy na utrzymaniu konsensusu w procesie decyzyjnym w Brukseli i możliwości ochrony swoich interesów narodowych, preferują bliższą współpracę.„.
Peter Szijardo nie wymienił krajów, które uczestniczyły w debatach.
Później w poniedziałek jego polski odpowiednik Zbigniew Rau publicznie wyraził swoje poparcie.
„Polska nigdy nie poprze idei przejścia od konsensusu do głosowania większością kwalifikowaną w sprawach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.– zapowiedział na Twitterze Zbigniew Rau.
Źródło dyplomatyczne poinformowało Euronews, że grupa może obejmować dziewięć państw członkowskich opowiadających się za utrzymaniem konsensusu, chociaż nie opublikowano jeszcze oficjalnej listy.
Nie jest jeszcze jasne, czy dyskusje doprowadzą do formalnego związku, czy też do zmiennego porozumienia.
Ten wysiłek jest”Grupa przyjaciół” Utworzony na początku miesiąca przez Niemcy, Belgię, Hiszpanię, Finlandię, Francję, Włochy, Luksemburg, Holandię i Słowenię.
Te stolice chcą na nowo ukształtować politykę zagraniczną UE”Wdrożone„Poprzez stopniowe odchodzenie od konsensusu. Ta zasada dotyczy tylko niektórych obszarów polityki europejskiej, takich jak rozszerzenie, podatki i budżet Unii.
27 Wymóg ważnego głosowania jest często wykorzystywany przez stolicę do opóźniania, wykolejenia lub zapobiegania kolektywnym decyzjom.
W szczególności Węgry były ostro krytykowane za wielokrotne wykorzystywanie tej osobistej władzy do blokowania kluczowych umów, co powoduje frustrację wśród innych państw członkowskich.
Taktyka została ponownie zastosowana w poniedziałek, kiedy Budapeszt zablokował kolejne 500 mln euro unijnej pomocy wojskowej dla Ukrainy po tym, jak postanowił umieścić na liście OTP Bank, największego węgierskiego kupca w Kijowie.Zwolennicy wojny międzynarodowej„.
Bank wraz z innymi prywatnymi firmami z listy stanowczo zaprzecza zarzutom. Uważa, że rozumowanie jest omylne i nieobiektywne.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE