Niger został dotknięty ogromną falą dezinformacji od zamachu stanu z 26 lipca.
Od zamachu stanu z 26 lipca, który obalił prezydenta Mohameda Bazouma, Niger przeżywa falę dezinformacji. Są to w większości wprowadzające w błąd zdjęcia i filmy krążące w mediach społecznościowych. Franceinfo zatrzymuje się na trzech z nich.
>> Zamach stanu w Nigrze: Śledź najnowsze wydarzenia w naszym życiu
1 Rosyjska armia stacjonuje w Nigrze?
Pierwszą z tych fałszywych wiadomości jest informacja, że w kraju stacjonuje rosyjska armia. Na filmie udostępnionym na Facebooku i Twitterze widać biały samolot transportowy przelatujący nad budynkami. Komentarze jednego użytkownika online: Rosyjski samolot transportowy Ił-76 był widziany podczas lądowania na lotnisku Niamey. W rzeczywistości te zdjęcia w ogóle nie pokazują stolicy Nigru.
Wyszukiwanie wsteczne obrazu mówi nam, że ten film był Opublikowane na YouTube w sierpniu 2006 r I pokazuje rosyjski samolot lecący nad… Kartum, stolicą Sudanu.
2 Uderzyć nigeryjskiego premiera?
Według innych nieprawdziwych informacji premier Nigru został pobity w Niamey. Po raz kolejny internauci udostępniają wideo, które zostało nakręcone 27 lipca, dzień po zamachu stanu. Widzimy mężczyznę w brązowym garniturze, który jest bity, kopany i bity przez kilka osób. Rzuca go na ziemię, zanim mężczyzna w czerwonej koszuli łapie go i pozwala mu uciec. Jedno z kont udostępniających komentarze wideo: „Zdrajcy zabici. Oto były premier. Pewnie myśli o francuskich wysokich kręgach”.
Tylko że nigeryjski premier Omodou Mahamadou nie był w Niamey 27 lipca. w czasie zamachu stanu, IByłem w Rzymie we Włoszech Na międzynarodowe spotkanie na temat rozwoju i migracji. Od tego czasu mieszka we Francji, gdzie udzielił kilku wywiadów prasie i telewizji. Według naszych kolegów z France 24Ofiara linczu może być po prostu zwolennikiem prezydenta Bazouma.
3 Demonstracja w Nigerii przeciwko interwencji wojskowej ECOWAS w Nigrze?
Najnowsza wersja owoców odnosi się do ECOWAS, Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej. W czwartek, 10 sierpnia, organizacja ogłosiła rozmieszczenie swoich sił rezerwowych w celu przywrócenia porządku konstytucyjnego w Nigrze po zamachu stanu. Zdjęcie z demonstracji stało się hitem na Facebooku. Według jednej z relacji, którą udostępniła: ” W Abudży w Nigerii mieszkańcy odmówili interwencji wojskowej ECOWAS w Nigrze”.
Poza tym, że ta procesja nie ma nic wspólnego z Nigrem, protestujący tak naprawdę protestują przeciwko wysokim kosztom życia w ich kraju, Nigerii. Kiedy prowadzimy badania na temat tego wydarzenia, znajdujemy to zdjęcie i wiele innych zdjęć z tego samego wydarzenia na afrykańskich stronach internetowych, takich jak Reporterzy pustyni Albo Chada Wana. Wyjaśniają, że tysiące nigeryjskich robotników demonstrowało przeciwko inflacji 2 sierpnia w stolicy Nigerii, Abudży. A o transparentach demonstrantów na zdjęciu czytamy też: „Zatrzymaj podwyżkę cen” (zatrzymaj wzrost cen) lub „Wzywamy FG do wdrożenia porozumień skoncentrowanych na człowieku, osiągniętych ze zorganizowaną siłą roboczą” (Wzywamy rząd federalny do wdrożenia porozumień pro-ludowych ze związkami zawodowymi).
„Bacon ninja. Adwokat podróży. Pisarz. Nieuleczalny ekspert w dziedzinie popkultury. Zły maniak zombie. Ekspert od kawy przez całe życie. Specjalista od alkoholu.”
More Stories
Dlaczego zaangażowanie Korei Północnej budzi strach przed eskalacją w stosunkach z Koreą Południową
Stany Zjednoczone i Korea Południowa żądają od Pjongjangu wycofania swoich sił z Rosji
Rząd ogłasza trzydniową żałobę narodową, a liczba ofiar śmiertelnych sięga 72 ofiar