Opublikowany
W RwandzieNiezwykle niebezpieczny wirus Marburg zabił w ciągu tygodnia dwanaście osób
Ministerstwo Zdrowia Rwandy ogłosiło, że w niedzielę rozpocznie kampanię szczepień przeciwko wirusowi Marburg – gorączce krwotocznej podobnej do wirusa Ebola.
Ministerstwo Zdrowia Rwandy ogłosiło, że w niedzielę po otrzymaniu 700 dawek eksperymentalnej szczepionki rozpocznie kampanię szczepień przeciwko wirusowi Marburg – gorączce krwotocznej podobnej do wirusa Ebola. Od czasu ogłoszenia 28 września przypadków zakażeń tym wirusem liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do dwunastu osób, z których większość to pracownicy medyczni. Ten niezwykle niebezpieczny wirus, ze śmiertelnością sięgającą 88%, powoduje wysoką gorączkę, której często towarzyszy krwawienie z wielu narządów. „Szczepionki zostały przetestowane przez urzędników ds. zdrowia w Rwandzie oraz Biuro ds. Standardów” – powiedziała reporterom minister zdrowia Sabine Nsanzimana.
Dodał: „Dziś rozpoczniemy szczepienie osób najbardziej narażonych na ryzyko zakażenia wirusem, w tym lekarzy i innych osób, które miały kontakt z pacjentami z Marburga”. Minister wyjaśnił, że Rwanda rozważa zażądanie dodatkowych dawek. Eksperymentalną szczepionkę, która znajduje się wciąż w fazie testów, dostarczył amerykański Instytut Szczepionek Sabin.
Środki związane z podróżą
„Początkowa partia około 700 dawek szczepionki zostanie zastosowana próbnie u pracowników medycznych mających bezpośredni kontakt z pacjentami” – oznajmił instytut w sobotnim oświadczeniu. Według tego samego źródła testy przeprowadzono już w Ugandzie i Kenii i nie zgłoszono żadnych problemów. Według Ministerstwa Zdrowia Rwandy odnotowano około 41 przypadków infekcji. Władze Rwandy określiły, że procedury podróżowania zostaną wdrożone w niedzielę. W strukturach odlotów transportu muszą być zorganizowane odczyty temperatury, kwestionariusze dla pasażerów i punkty dezynfekcji rąk.
Wirus Marburg należy do rodziny filowirusów, do której należy również wirus Ebola, który spowodował już kilka śmiertelnych epidemii w Afryce. Zwierzęta mogą przenosić go na naczelne żyjące w pobliżu, w tym na ludzi. Do przeniesienia z człowieka na człowieka dochodzi następnie poprzez kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi. Obecnie nie ma zatwierdzonych szczepionek ani terapii przeciwwirusowych do zwalczania wirusa.
Jednak leczenie wspomagające – nawodnienie doustne lub dożylne – oraz leczenie niektórych objawów zwiększają szanse na przeżycie.
Czy już obserwujesz nas na WhatsApp?
Subskrybuj nasz kanał i zrób mały 🔔, a otrzymasz go Kanał wiadomości Codziennie w Wczesny wieczór.
(Agence France-Presse)
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!