Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce ustawa łagodzi zasady strzelania na granicach Białorusi i Rosji

W Polsce ustawa łagodzi zasady strzelania na granicach Białorusi i Rosji

William Molini / Źródło zdjęcia: Artur Vitag / NurPhoto / NurPhoto za pośrednictwem AFP
zmieniony na

17 lipca 2024 o 7:14

11 lipca polski parlament przyjął uchwałę planującą uwolnienie żołnierzy odpowiedzialnych za użycie broni na granicach Polski, Białorusi i Rosji. Miejsca znajdujące się pod silną presją migracyjną i gdzie w ostatnich miesiącach doszło do wielu incydentów.

To poważny krok, jaki podjęła Polska. 11 lipca parlament przyjął tekst łagodzący zasady strzelania do żołnierzy, funkcjonariuszy straży granicznej i żandarmerii na granicy Polski, Białorusi i Rosji, która podlega silnej presji migracyjnej.

Nowa ustawa osiągnęła konsensus wśród polskich parlamentarzystów, za jej przyjęciem głosowało 401 posłów, a jedynie 17 było przeciw. Jasne jest, że tekst pozwala na zwolnienie żołnierzy używających broni na granicy z wszelkiej odpowiedzialności. Niezależnie od tego, czy chodzi o samoobronę, czy o działania zapobiegawcze, gdy życie lub wolność funkcjonariuszy organów ścigania jest zagrożone w wyniku przekroczenia granic państwa.

Na granicy doszło do wielu incydentów

Interpretacja tekstu jest jednak zbyt szeroka i spotkała się z ostrą krytyką wielu stowarzyszeń, które postrzegają go jako licencję na zabijanie. Ustawa wchodzi w życie po kilku incydentach na granicy. W marcu ubiegłego roku trzech polskich żołnierzy wystrzeliło ostrą amunicję w kierunku migrantów, zanim zostali postawieni przed sądem w swoim kraju. W maju polski żołnierz został zadźgany nożem przez migranta, gdy próbował powstrzymać go przed przejściem przez płot.

Ponad 17 000 prób Nielegalne przekroczenia granicy władze rejestrują od początku tego roku. Mińsk i Moskwa są nieustannie oskarżane o celową destabilizację tej granicy Europy poprzez utrzymywanie silnej presji migracyjnej.