Janek Skarżyński/AFP
Polska firma Saule Technologies ogłosiła w piątek, że uruchomiła pierwszą na świecie przemysłową linię do produkcji paneli słonecznych z wykorzystaniem ogniw perowskitowych, czyli innowacyjnej technologii.
Przeczytaj takżePrzeniesienie produkcji paneli słonecznych nie jest już niemożliwe
„Zmieniamy skalę, przechodząc z laboratoryjnej na przemysłowąOlga Malinkiewicz, założycielka firmy, poinformowała AFP, że z radością przyjęła otwarcie „Pierwszy na świecie producent perowskitowych ogniw fotowoltaicznych„.
Moduły perowskitowe umożliwiają produkcję lekkich, elastycznych paneli fotowoltaicznych o zmiennym stopniu przezroczystości, kolorach i kształtach, które można łatwo umieścić na laptopie, samochodzie, dronie, statku kosmicznym lub budynku, nawet w cieniu i w pomieszczeniach zamkniętych. Perowskity to struktury atomowe szeroko rozpowszechnione w przyrodzie, ale można je łatwo uzyskać w laboratorium. Wydajność nowych modułów jest porównywalna z wydajnością konwencjonalnych paneli krzemowych. Koszty ich produkcji zostały obniżone dzięki prostemu procesowi druku atramentowego wynalezionemu przez Olgę Malinkiewicz (38 l.), który pozwala na produkcję w temperaturze pokojowej.
Nagroda w Konkursie Fotonicznym 2
Badaczka wynalazła swoją technologię osiem lat temu, kiedy była doktorantką w Instytucie Nauk Molekularnych (ICMol) na Uniwersytecie w Walencji w Hiszpanii. Jego odkrycie, zauważone przez czasopismo Nature, przyniosło mu prestiżową nagrodę w konkursie Photonics 2 organizowanym przez Komisję Europejską oraz kolejną nagrodę MIT Technology Review.
Fabryka zlokalizowana jest we Wrocławiu, w południowo-zachodniej Polsce. Zdaniem Olgi Malenkiewicz rzeczywiście „Popyt przewyższa możliwości produkcyjne» Dla serii wstępnie szacowanej na 40 000 m2 rocznie. Pierwsze zamówienia komercyjne napłynęły z sektora IoT i budownictwa, gdzie nowe moduły można łatwo zintegrować z elewacjami.
Tylko 4% instalacji fotowoltaicznych w Europie produkowanych jest na kontynencie
Saule Technologies jest kontrolowane przez polskich inwestorów prywatnych, w tym Columbus Energy, wiodącą w kraju firmę zajmującą się fotowoltaiką i zieloną energią, oraz Japonię i milionera Hideo Sawadę. Saule Technologies przygotowuje się do kolejnego notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i już rozważa budowę nowych fabryk.W Europie, a może w Japonii„.”Spośród wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Europie zaledwie 4% produkowane jest na kontynencie. Zgadzamy się z Unią Europejską co do znaczenia rozpoczęcia jego produkcji» W Unii Europejskiej – powiedziała Olga Malinkiewicz.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy