Polscy intelektualiści chętnie wymieniają swoje problemy, ale nikt nie stawia im ambitnych celów. Chroń ekologię – literacka nagroda Nobla 2018 Olga Tokarczuk – Zapobiegaj politycznemu wykorzystywaniu kobiet, egalitarnej demokracji czy religii. „We Francji istnieje tradycja wielkich debat na temat fundamentalnych idei i poświęcamy czas na kłótnie.Przekonuje Magdalena Srota, profesor etyki na Uniwersytecie Warszawskim, filozof i autorka zjadliwych esejów. W Polska, to wszystko zniknęło. Rzeczywiście w środowisku akademickim toczy się debata, ale w próżni. »
„Polska to kraj indywidualistów”Henryk Wozniacki, były szef katolickiego wydawnictwa, żałuje tego. Może to być reakcja na dawny reżim dyktatorski. Od czasów komunizmu było stosunkowo niewiele akcji zbiorowych, apeli czy listów otwartych. » W latach 60. i 70. pisarze, naukowcy i katolicy świeccy, a także niektórzy idealistyczni marksiści protestowali przeciwko zubożeniu robotników, cenzurze czy wpisaniu w konstytucję wiodącej roli partii komunistycznej. Sojusz ze Związkiem Radzieckim. Niektórzy zostali odwet i trafili do więzienia.
Tematów dyskusji jest wiele
Dziś Magdalena Srota kontynuuje: „Największym niebezpieczeństwem jest to, że państwo narodowe, które nie chce stawić czoła globalizacji i problemowi klimatycznemu, zamyka się”.. Jest to również pogląd konserwatywnego filozofa katolickiego Tomasza Terlikowskiego: „Niestety debata intelektualna w Polsce staje się coraz bardziej plemienna z powodu polaryzacji między władzą a opozycją. Wielu intelektualistów nie uważa się już za niezależnych myślicieli, ale za rzeczników lidera partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego czy lidera opozycji Donalda Tuska. »
Jednak zdaniem filozofa nie brakuje tematów debaty: szybka sekularyzacja młodych katolików, tradycja intelektualna Jana Pawła II, często zaniedbywana przez Kościół polski, delikatne relacje z Unią Europejską i przygotowania „Globalizacja” Wypowiedziana wojna z Ukrainą i polityka Pekinu. Inni katoliccy intelektualiści dodają priorytet: nadużywanie władzy kościelnej, która ingeruje w sprawy publiczne. „To nieformalny związek, ognisty i natychmiastowy zysk, ale szkodliwy na dłuższą metę”, W ten sposób analizuje to Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny pisma katolickiego. Więź.
Przejście od lamentu do działania
Refleksje, które karmią konkretne zobowiązania. „W Klubie Intelektualistów Katolickich (KIK) przeszliśmy od lamentu do działania”, mówi Zbigniew Nosowski. Powołuje się na program „Ranieni w Kościele”, którego celem jest pomoc osadnikom w lesie na granicy białoruskiej, ofiarom księży pedofilów.
Mobilizacja myślicieli odbywa się na ulicy iw sieciach społecznościowych, ale nie bez trudności. „W protestach musisz działać na emocjach, nie zachęca to do debaty i kłótniZa aborcją Magdalena popiera Srotę. My również jesteśmy ofiarami Internetu. Influencerzy zawężają wszystko i szukają tylko klikalności, a wiadomości stają się coraz krótsze. »
Niewielu polskich intelektualistów potrafi jednak zwięźle. Takie osoby jak znana na całym świecie reżyserka Agnieszka Holland w kilku słowach wyraziły potrzebę wyzwolenia kultury z autokracji podczas Kongresu Kobiet.
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE