Niedawno zespół archeologów odkrył w Polsce brązowy hełm celtycki z IV wieku p.n.e., będący wyjątkowo rzadkim znaleziskiem. Odkrycie to, podobnie jak 300 innych zabytków celtyckich, pozwala lepiej poznać starożytną historię regionu, odkrywając nieznane wcześniej pozostałości na terenie Polski.
Nowe odkrycie dla Polski
Odkrycia dokonano na terenie Mazowsza, a dokładniej w Łysej Górze w gminie Korcel. Ten hełm z brązu, mający ponad 2400 lat, jest najstarszym archaicznym hełmem, jaki kiedykolwiek odkryto w Polsce. Oprócz tego hełmu zespół archeologów znalazł także około 300 artefaktów, takich jak topory, groty włóczni, miecz i pięknie zdobiona uprząż dla konia.
Bartłomiej Kaczyński, który kierował badaniami, nazwał hełm wyjątkowym przykładem celtyckiej kowalstwa, odzwierciedlającym wyrafinowaną technikę. Tak naprawdę na świecie jest bardzo niewiele tego typu artefaktów. Hełm brązowy znaleziony na terenie Łysej Góry jest nie tylko obiektem rzadkim ze względu na swój wiek, ale jest także pierwszym hełmem w Polsce.
Jak wyjaśnił Wojciech Borkowski, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, hełm ten jest najstarszym hełmem, jaki kiedykolwiek znaleziono w Polsce. Jak dotąd jedynym hełmem znalezionym w kraju jest Simichow, który pochodzi z I wieku p.n.e. i był częścią pięciotygodniowych wykopalisk archeologicznych. Na terenie Łysej Góry archeolodzy zbadali starożytną, trzyhektarową osadę obronną.
Wielofazowy obiekt kolonialny
Miejsce Lysa Cora jest nie tylko istotne dla tego celtyckiego odkrycia, ale także dostarcza historii kilku faz osadnictwa. Pierwsze ślady okupacji tego miejsca sięgają kultury łużyckiej, która rozciągała się na dużym obszarze geograficznym, obejmującym Polskę, część Czech, Słowację, Niemcy Wschodnie i Niemcy Zachodnie. Kultura ta, charakterystyczna dla końca epoki brązu i początku epoki żelaza, poprzedza kulturę celtycką.
Odkrycie hełmu z brązu początkowo spowodowało zamieszanie wśród badaczy, ponieważ początkowo myśleli, że jest to pojemnik. Okazało się jednak, że tak naprawdę był to hełm La Tena, pochodzący z 450 roku p.n.e. i I wieku p.n.e.-C. Społeczeństwo europejskie epoki żelaza, które rozkwitło w tym okresie, zostało w dużej mierze skonsolidowane przez ekspansję Republiki Rzymskiej.
Implikacje historyczne
Odkrycie tego hełmu podważa wiele historycznych teorii na temat obecności Celtów w Polsce. Do tej pory uważano, że ich obecność ogranicza się do południa kraju. Jednak to nowe odkrycie sugeruje, że Celtowie byli dalej na północ, na Mazowszu.
Również Wojciech Borkowski podkreślił światowe znaczenie tego odkrycia. To polskie znalezisko, posiadające zaledwie kilka podobnych hełmów na świecie, daje nowe spojrzenie na ekspansję i wpływy Celtów w tej części Europy.
Artefakty odkryte na stanowisku, w tym ozdoby z brązu i narzędzia z żelaza, zmuszają archeologów do ponownego zbadania szlaków handlowych bursztynu i sieci gospodarczych w Europie wczesnej epoki żelaza. Bursztyn, cenna wówczas żywica kopalna, odgrywał ważną rolę w handlu pomiędzy różnymi cywilizacjami europejskimi. Co więcej, ten 2500-letni hełm iliryjski mógł budzić strach u wrogów.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Oscary 2025 – kto w tym roku zdobył
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu