Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce odkryto XVI-wieczny obiekt przypisywany Mikołajowi Kopernikowi

W Polsce odkryto XVI-wieczny obiekt przypisywany Mikołajowi Kopernikowi

Na przestrzeni wieków zrozumienie wszechświata kształtowało się pod wpływem rewolucyjnych teorii kilku odważnych myślicieli. XVI-wieczny astronom Mikołaj Kopernik obalił utarte przekonania, proponując heliocentryczny model wszechświata, umieszczający Słońce w centrum naszego układu planetarnego. We Fromborgu, małym miasteczku w północnej Polsce, Kopernik spędził trzydzieści lat na udoskonalaniu swoich obserwacji.

W miejscu przesiąkniętym historią niedawno odkopano obiekt z XVI wieku. Warmińska Grupa EksploracyjnaWe współpracy z badaczami z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborgu. Odkryty przy użyciu nowoczesnych technik archeologicznych symbol zapewnił cenny wgląd w narzędzia i metody pracy astronomów w czasie, gdy nauka była gotowa dokonać decydującego kamienia milowego.

Cenny symbol z XVI wieku związany z Kopernikiem?

XVI-wieczny wynalazek kompasu we Fromborgu opierał się na zastosowaniu radaru penetrującego ziemię. Ta nieinwazyjna metoda rewolucjonizuje wykopaliska archeologiczne, umożliwiając eksplorację podłoża bez konieczności kopania. W trakcie procesu ujawniono lokalizację procesu w ogrodach katedry we Fromborgu, zwanej Bazyliką Arkadhetralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja. Dla porównania, archakatedra oznacza katedrę podniesioną do wyższej rangi ze względu na jej znaczenie historyczne, architektoniczne lub religijne.

Nie ma tu nic poza miejscem historycznym, w którym przez prawie trzydzieści lat żył Mikołaj Kopernik, najważniejsza postać astronomii! W tych bogatych w historię ogrodach Kopernik stworzył swoje teorie. Szczególnie jego model heliocentryczny zrewolucjonizował ówczesne rozumienie wszechświata.

Kompas znaleziony we Fromborgu w Polsce. © Warmińska Grupa Eksploracyjna

Kompas wykonany ze stopu miedzi, rzadki artefakt. Należy jednak pamiętać, że jego bezpośredni związek z Kopernikiem nie jest potwierdzony. Ale jest niezwykły ze względu na swój wiek i lokalizację. Znaczenie tego odkrycia polega na możliwości, że korzystał z niego Kopernik lub jemu współcześni. Zawiera przegląd instrumentów naukowych tamtych czasów. Misja Skarb z grupy Warmińska Grupa Eksploracyjna, ona „ Kopernik przenosi nas w czasy, kiedy dokonywał swoich rewolucyjnych odkryć i otwiera nowe możliwości zrozumienia swoich metod pracy. Obiekt znajdował się w wykopie badawczym, w którym odsłonięto także wejście do nieistniejącej już komory kanonicznej i jej częściowo zawalonych piwnic.

READ  Uwięziony w Polsce 4-latek niepełnosprawny Mathis czeka na powrót do Ventin-Le-Veil

Wpływ Kopernika na Fromborg

Fromborg, miasto w północnej Polsce, odegrał ważną rolę w naukowym rozwoju renesansu. Zwłaszcza dzięki obecności Mikołaja Kopernika. Jako kanonik katedry we Fromborgu Kopernik spędził tam prawie trzydzieści lat, opracowując idee, które zmieniły nasz pogląd na wszechświat. W rzeczywistości kanonik jest członkiem duchowieństwa kościoła chrześcijańskiego, który uczestniczy w nabożeństwach liturgicznych i zarządzaniu katedrą. Kopernik wykorzystał swoją rolę kanonika, aby zyskać stały dochód i swobodę intelektualną potrzebną do rozwinięcia swojej rewolucyjnej teorii heliocentrycznej.

Jego dzieło” De Revolutionibus Orbium Coelestium », opublikowany w 1543 r., wyznaczył punkt zwrotny w historii astronomii, wprowadzając koncepcję heliocentryczną. Słońce staje się centrum Układu Słonecznego. Framborg stał się ośrodkiem eksperymentów i obserwacji. Przyciągnęło uczonych i ciekawskich ludzi, chcących zrozumieć te nowe perspektywy naukowe. Podstawą badań Kopernika była wyjątkowa okolica Fromborga z ogrodami i obserwatoriami. Stanowiły idealne środowisko dla jego obserwacji ciał niebieskich i dokładnych obliczeń.

Niedawne odkrycie w ogrodach kanonicznych kompasu z XVI wieku potwierdza historyczne znaczenie Fromborga jako dynamicznego miejsca znaczącej działalności naukowej. Georgana Polenik, pracownica Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborgu, powiedziała, że ​​artefakt był „ Może należeć do samego Kopernika „. To sprawia, że ​​kompas jest trzecim instrumentem znalezionym w Polsce. Można go włączyć do kolekcji muzealnej. Te znaleziska archeologiczne utwierdzają w przekonaniu, że Framborg był aktywnym ośrodkiem badań astronomicznych i odegrał ważną rolę w rozwoju nowych idei naukowych.

Okno na renesansowe praktyki naukowe

Kompas typu „kurzej łapki” świadczy o praktykach naukowych renesansu. Zaprojektowany do precyzyjnych pomiarów, ten brązowy przedmiot miał ramiona na zawiasach. Ramy te umożliwiły przeprowadzenie dokładnych badań z zakresu astronomii i kartografii. Narzędzia te były niezbędne dla ówczesnych naukowców, którzy starali się zrozumieć strukturę wszechświata i dokładniej go przedstawić. Możliwość dokładnego pomiaru kątów i odległości była ważna dla astronomów takich jak Kopernik. Próbował opisać ruch ciał niebieskich z niespotykaną dotąd dokładnością.

READ  Polscy rolnicy protestują przeciwko Zielonemu Ładowi i importowi ukraińskich towarów - Euractiv FR

Praktyki naukowe renesansu oznaczały ważną zmianę. Przechodzimy do bardziej empirycznego i eksperymentalnego podejścia do badania świata przyrody. Tego typu znaleziska archeologiczne dostarczają cennego wglądu w te praktyki. W rzeczywistości ilustrują, w jaki sposób naukowcy renesansu wykorzystali technologię do odkrywania nowych koncepcji.

Wykopaliska w Ogrodach Kanonicznych we Fromborgu nadal przyciągają uwagę międzynarodowej społeczności naukowej. Mają potencjał do odkrycia skarbów archeologicznych związanych ze spuścizną Mikołaja Kopernika. Badacze szczególnie skupiają się na odkryciu legendarnego tarasu widokowego Pavimentum. Przydałoby się to astronomom w jego rewolucyjnych badaniach nieba. Strona ta może dostarczyć wskazówek, jak Kopernik udoskonalił swoje obserwacje. Oświeca nas w rozwoju jego teorii na temat ruchu planet. Chociaż chodnik pozostaje na razie nieuchwytny, ciągłe wysiłki zespołów naziemnych dają nadzieję na znaczące odkrycia.

Źródło: PAPKA