Sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. Stosunków z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi przemawiał we wtorek, 24 września w Warszawie podczas konferencji zorganizowanej przez Senat RP na temat „Sumienie i wolność religijna w Kraju Demokratycznym”. Przy tej okazji nie omieszkał podkreślić, że ilekroć odmawia się praw związanych z godnością człowieka, „państwo przyjmuje kurs autorytarny”.
Alessandro Di Bussolo – Watykan
W świecie, w którym nasilają się prześladowania mniejszości religijnych, przede wszystkim chrześcijan, w jednej trzeciej krajów naruszana jest wolność wyznania, co ogranicza ochronę tego prawa każdego człowieka”.Jest to symptom światowego kryzysu dotyczącego rządów demokratycznych„. W istocie za każdym razem prawa są powiązane z godnością i prymatem istoty ludzkiej”.Stłumione lub zapomniane państwo szybko przyjmuje kurs autorytarny„. Mgr Paul Richard Gallagher, Sekretarz ds. Stosunków z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi Stolicy Apostolskiej, podkreślił to podczas dzisiejszej porannej konferencji w Warszawie.Wolność sumienia i wyznania w państwie demokratycznym», organizowanego przez Senat RP.
Sześćdziesiąt lat papieskiego nauczania o wolności religijnej
W swoim przemówieniu poświęcił tematowi „.Wolność sumienia i wyznania w kontekście nauki społecznej Kościoła», biskup Gallagher, zaproszony przez Przewodniczącą Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską, przypomniał najważniejsze deklaracje magisterium Kościoła katolickiego ostatnich sześćdziesięciu lat: od encykliki Pacum po encyklikę św. Jana XXIII Teres. Fratelli Tutti Papież Franciszek w Deklaracji Pojednania Dignitatis humanitarne.
Wolność religijna i poszukiwanie prawdy
Magisterium „Podkreśla, że wolność religijna odnosi się do możliwości praktykowania swoich przekonań religijnych prywatnie i publicznie, bez ograniczeń i bez groźby prześladowań.„. Ale – zauważył bp Gallagher, cytując słowa kardynała sekretarza stanu Pietro Parola podczas sympozjum na temat obrony wolności religijnej we wrześniu 2020 r.Należy także uznać, że „wolność wyznania jest jednocześnie wolnością poszukiwania prawdy”.„. Faktycznie, „Jesteśmy Każdy jest stworzony, aby znać i wybierać dobro według własnego sumienia„i bez tego obiektywnego celu”,Nie możemy się spodziewać niczego poza społeczeństwem pogrążonym w kryzysie, w którym każdy może przyjąć tylko siebie.„.
Kiedy indywidualne sumienie staje się najwyższym sędzią
Po tym jak brytyjski arcybiskup wyjaśnił tę kwestię, cytując kardynała Parolina: „W naszych współczesnych społeczeństwach, zwłaszcza na Zachodzie, istnieje tendencja do wynoszenia wolności do punktu, w którym staje się ona absolutna.„, Tam”Źródło wartości„. Dzieje się to szczególnie w Internecie” –Nowe, globalne miejsce spotkań„Gdzie jest wartość wolności słowa, sumienia i religii”Nazywa się to często absolutną wolną wolą„, KTO „oderwani od uniwersalnej prawdy dobra i zła„”, tylko podstawaJa jestem„,”Staje się licencją lub pretekstem do ograniczania praw innych„.”Kiedy to się stanieWyjaśnił, cytując kardynała Parolina: Sumienie jednostki zostaje wyniesione do rangi najwyższego sądu moralnego, który wydaje jednoznaczne i nieomylne decyzje dotyczące tego, co jest dobre, a co złe.„. Pojęcie takie jak dobro i złoprowadzi do ograniczonego rozumienia wolności religijnej” i zapobiega wyczynowi „Prawdziwy pluralizm i poszukiwanie prawdy obiektywnej„.
Delikatna równowaga z sekularyzmem państwa
Obserwując obecną sytuację, biskup Gallagher ubolewał, że nawet państwa zachodnie są dumne ze swojej demokracji.Wdrażanie ochrony wolności religijnej utrudniają czynniki, które nie wpływają na inne prawa podstawowe„. Właściwie nie jest to niczym niezwykłym” – wyjaśnił.Pod pretekstem neutralności, sekularyzmu lub rozdziału kościoła od państwa władze cywilne zaprzeczają lub ograniczają wszelkie formy propagandy lub promocji religii.„zapominamy o tych zasadach”Powstała, by zapewnić wszystkim wolność religijną„. Oczywiście uznany za sekretarza ds. Stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi ”Czasami konieczne jest nałożenie praktycznych ograniczeń na niektóre szkodliwe przejawy wolności religijnej, ale robi się to właśnie po to, aby zagwarantować tę samą wolność innym.„. Ale jeśli „Pozytywna polityka państwa stawiana jest ponad podstawowymi prawami człowieka, a jej stosowanie może stać się arbitralne„.
Uznać normatywny wkład religii w politykę
Według arcybiskupa błędne jest myślenie, że „”Rząd świecki„chcieć”Neutralizacja religii lub marginalizowanie publicznego wyrażania religii„, w imieniu Benedykta XVI”Niezdrowy sekularyzm„jak fundamentalizm religijny”Z obuW swoim przesłaniu na Światowy Dzień Pokoju 2011 napisał: Pluralizm prawny i sekularyzm stanowią skrajne formy odrzucenia tej zasady„. Za biskupa Gallaghera, rząd świecki”Społeczeństwo musi rozpoznać i wdrożyć podstawowe wartości wywodzące się z dziedzictwa religijnego„jak zawsze mawiał papież Benedykt XVI, doceniać”Etyczny wkład religii w sferę polityczną (…) Promować dobro wspólne„.
Wolność religijna i braterstwo międzyludzkie
Na koniec, podsumowując nauczanie papieża Franciszka w tej sprawie, biskup Gallagher przypomniał, że dla obecnego suwerennego papieża wolność religijna”.Bastion przeciw tyranii i decydujący wkład w ludzkie braterstwo„. Faktycznie, oświadczył podczas spotkania międzywyznaniowego w Tiranie we wrześniu 2014 r.Przestrzeń wspólna to środowisko szacunku i współpracy, które należy budować przy udziale wszystkich, nawet osób niereligijnych„. Aby promować wolność religijną – powiedział Papież w Albanii.Powinniśmy traktować każdego mężczyznę i każdą kobietę jak braci i siostry„, to pracuj”W służbie publicznej. W rzeczywistości, „Przywiązanie do określonej tradycji religijnej prowadzi do służby» Adresowany do całej społecznościBez rozróżnień cieszymy się prawdziwą i dojrzałą wolnością religijną„. Ponieważ się prezentuje.”Jest to nie tylko miejsce, w którym można legalnie chronić swoją autonomię, ale jest także źródłem wzbogacenia rodziny ludzkiej w miarę jej rozwoju. Im bardziej mężczyźni i kobiety służą innym, tym większa jest ich wolność.„.
Mgr W ten sposób Gallagher przypomniał tę wolność wyznania.Przed jakąkolwiek władzą społeczną każdy człowiek ma prawo do swobodnego wyrażania i praktykowania swoich przekonań religijnych, bez ograniczeń niezbędnych do utrzymania porządku publicznego.„.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE