Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W obliczu upałów w Dubaju spada fałszywy deszcz

W obliczu upałów w Dubaju spada fałszywy deszcz

Chmury nad Dubajem.  Obraz ilustracyjny.
Chmury nad Dubajem. Obraz ilustracyjny. (Karim Sahib/AFP)

Nie jest tajemnicą, że w Dubaju jest bardzo gorąco, zwłaszcza latem, obecnie od 40 do 46 stopni, a regularnie ponad 50 stopni. Aby ożywić ludność, Zjednoczone Emiraty Arabskie postanowiły stworzyć sztuczny deszcz, który od kilku dni nawadnia kraj.

Dubaj działa od kilku lat ten projekt, w szczególności z British University of Reading, aby wydać miliony dolarów. Aby wygenerować deszcz, samolot leci po niebie Emiratów i wystrzeliwuje drony w chmury. Drony te wyzwalają wstrząsy elektryczne, które powodują opady atmosferyczne.

W tym roku władze wypuściły te drony 126 razy. Każda podróż trwa dwie lub trzy godziny. Nie łączyli bezpośrednio złej pogody ze swoimi doświadczeniami, ale w sieciach społecznościowych, Narodowe Centrum Meteorologii Zjednoczonych Emiratów Arabskich Opublikował kilka zdjęć deszczu i filmów 3D przedstawiających te wywołane burze.

Powinieneś zwrócić uwagę. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich zwykle pada rocznie około 100 mm wody. Więc infrastruktura nNie staraj się wchłonąć dużej ilości deszczu. Stąd też mieszkańcy nie są do tego przyzwyczajeni. Technologia powoduje opady, ale nie kontroluje ich ilości i intensywności. Autostrady w Dubaju były zalane, ruch uliczny był zakłócony, a niektórzy kierowcy byli przerażeni, ponieważ nigdy nie jeździli w deszczu, co powodowało niewyraźne widzenie.

Stany Zjednoczone teżOd lat czterdziestych Chiny od lat sześćdziesiątych opracowały inną technologię. Pompowanie niewielkich ilości jodku srebra do chmur o szczególnie wysokiej wilgotności. Przyspiesza to kondensację cząstek i powoduje wytrącanie. W zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych ta technika wywołała burzę śnieżną w Wyoming.

Sztuczne prysznice mogą być przydatne do sadzenia roślin w czasie suszy. Ale eksperci ostrzegają: fałszywy deszcz nie zawsze działa i jest dokładną odpowiedzią na prawdziwy problem: globalne ocieplenie. Więc bądź ostrożny. Przykład Emiratczyków udowadnia, że ​​jeśli podejdziemy zbyt blisko chmur, możemy się spalić… nawet wodą!