Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W drodze na Księżyc prywatna japońska misja wyrusza w wielomiesięczną podróż

W drodze na Księżyc prywatna japońska misja wyrusza w wielomiesięczną podróż

Lądownik księżycowy zbudowany przez japońską firmę, który może stać się pierwszym prywatnym łazikiem Japonii, ale także wylądować na powierzchni Księżyca, wystartował w niedzielę 11 grudnia z Przylądka Canaveral. Start odbył się rakietą SpaceX z amerykańskiej bazy na Florydzie, po dwóch opóźnieniach spowodowanych dodatkowymi kontrolami.

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Japońska misja specjalna na Księżyc została przełożona na późniejszy termin

Łazik księżycowy, wyprodukowany przez tokijski startup Ispace, opuścił pokład rakiety kosmicznej Falcon-9 o 2:38 czasu lokalnego (7:38 GMT), zgodnie z obrazami transmitowanymi na żywo. Jak dotąd tylko Stanom Zjednoczonym, Rosji i Chinom udało się wylądować roboty na Księżycu, 400 000 km od Ziemi.

Zamierza ją założyć firma Ispace, która zatrudnia blisko 200 pracowników „Częste, tanie loty wahadłowe na Księżyc”. Projekt Hakuto tej firmy był jednym z pięciu finalistów międzynarodowego konkursu Google Lunar XPrize, który zakończył się bez zwycięzcy, ponieważ żadnej firmie nie udało się wylądować robota na Księżycu wcześniej niż planowano (2018). Ale niektórych projektów nie porzucono.

Innemu finaliście, z izraelskiej organizacji SpaceIL, nie udało się w kwietniu 2019 r. zostać pierwszą misją finansowaną ze środków prywatnych, która osiągnęła ten wyczyn. Lądownik uderzył w dach podczas próby lądowania.

Mini Rover ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Ispace zaprojektował swój statek tak, aby zużywał minimalną ilość paliwa, aby zaoszczędzić pieniądze i zostawić więcej miejsca na ładunek. Dlatego statek podąża powolną trajektorią o niskim zużyciu energii w kierunku Księżyca, przelatując 1,6 miliona kilometrów od Ziemi przed orbitowaniem i przecinaniem Księżyca do końca kwietnia.

Japoński statek kosmiczny wystrzelił pierwszy statek kosmiczny na Księżyc dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich, małego, ważącego dziesięć kilogramów mobilnego robota, wyposażonego w francuskie kamery, który musi pracować na powierzchni przez dziesięć dni misji.

READ  Logitech Aurora: Gorzej też się z nami dzieje...
Przeczytaj także Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Po Apollo 17 znów będziemy chodzić po Księżycu

Świat z Agence France-Presse