Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Damaszku powstało nowe „Centrum Nadziei” wspierające chrześcijan w Syrii

W Damaszku powstało nowe „Centrum Nadziei” wspierające chrześcijan w Syrii

Oczekiwane wydarzenie dla syryjskich chrześcijan. Centrum Nadziei, organizacja ekumeniczna kierowana przez Kościół łaciński w Syrii, otworzyła 22 lipca swój trzeci ośrodek szkoleniowy w kraju. Położone w Bab Touma, historycznej chrześcijańskiej dzielnicy Damaszku, stolicy, miejsce to pomaga rodzinom i dorosłym wznowić działalność gospodarczą dzięki programom mikrokredytów i szkoleniom zawodowym.

Podczas gdy obecnie ponad 90% Syryjczyków żyje poniżej granicy ubóstwa, Centrum Nadziei zapewnia przyszłe perspektywy dla chrześcijan w tym kraju.

Projekt autorstwa i dla syryjskich cywilów

„W obliczu tragedii sytuacji w Aleppo, zniszczenia części miasta i kryzysu gospodarczego młodzież chciała zakasać rękawy” Jednemu z członków projektu powierzono Krzyż. Projekt Centrum Nadziei, zapoczątkowany przez chrześcijańskich świeckich w 2018 roku, szybko zyskał poparcie lokalnego kościoła. George Abu El-Khazen, Wikariusz Apostolski dla katolików łacińskich w Syrii, szczególnie przejmuje kierownictwo duchowe nad Pierwszym Ośrodkiem Szkoleniowym w Aleppo.

→ Przeczytaj. W Damaszku pierwsza katolicka uczelnia teologiczna

Opierając się na jego sukcesie, w późniejszym czasie otwarto drugie centrum w Homs (zachodnia Syria, trzecie najbardziej zaludnione miasto). Potężny symbol chrześcijan, trzecie centrum Damaszku, położone w najstarszej chrześcijańskiej dzielnicy świata Bab Touma, znajduje się kilka metrów od drogi, na której podobno uzdrowił św. Paweł przez Ananiasza, wkrótce po jego nawróceniu Islam. .

Wspieraj chrześcijan, którzy pozostali w Syrii

To Trzecie Centrum Nadziei, podobnie jak jego poprzednicy, odpowiada na pilną potrzebę pomocy chrześcijanom pozostającym w Syrii, którzy cierpią z powodu materialnych i ekonomicznych reperkusji wojny. „Udzielamy pomocy rodzinom, które chcą kontynuować swoją działalność i pracę”, Safir Salem wyjaśnia obecny koordynator projektu w Syrii.

Jak wynika z raportu ogłoszonego przez ONZ, ryzyko jest tym ważniejsze, że 13 milionów Syryjczyków – czyli 60% populacji – musiało w ciągu ostatnich 10 lat opuścić swoje domy. Według danych Ambasady Węgier przy Stolicy Apostolskiej obecność chrześcijan w Syrii spadła z 6% przed wojną do 2% obecnie.

→ wyjaśnienie. Dlaczego pomoc humanitarna jest zagrożona w Syrii?

W Damaszku duży procent ludności chrześcijańskiej pochodzi z innych części kraju i podczas wojny uciekli do stolicy Syrii. Wiele rodzin, wyrwanych ze swoich domów i firm, musi dziś zwracać się do kościoła o paczki żywnościowe, pomoc w czynszu i sfinansowanie czesnego. ” Projekt [du Hope Center] Pozwala im dzięki pracy nie wyjeżdżać z miasta i pozostać w domu. „Ambasador Salem potwierdza.

Oddawanie „smaku przedsiębiorczości”

Projekt umożliwia między innymi rodzinom odzyskanie niezależności finansowej poprzez propozycje mikrokredytów i szkoleń zawodowych. „Nawiązujemy kontakt uczestników z profesjonalistami, aby mogli zasmakować przedsiębiorczości w różnych dziedzinach. Dynamika mikropożyczek pozwala rodzinom spłacać kredyty w miarę kształtowania się ich firm. Kiedy mogą spłacić 80% swojego salda, mogą zrezygnować z naszej pomocy”.Biskup Pascal Golnich, dyrektor generalny l’Oeuvre d’Orient, mówi, że inwestuje w projekt od 2018 roku.

Bo podobnie jak w Aleppo i Homs, Centrum Damaszku opiera się na pracy różnych organizacji międzynarodowych, m.in. Caritas Polska, SALT, IF International, Pomoc Kościołowi w Potrzebie (AED) i Dzieła ze Wschodu. Wszyscy w różnym stopniu uczestniczą w nim.

→ fakty. Umiera arcybiskup Jacques Behnan Hindu, rzecznik chrześcijan w Syrii

« Oczywiście wiemy, że ta praca w Centrum Nadziei to kropla w oceanie potrzeb, ale to krople wody mają symboliczną moc, która przywraca smak całemu pokoleniu. Monsignor Gülnish nalega. Komunikacja : „Ten projekt jest bardzo ważny, chrześcijanie muszą być w stanie uświadomić sobie, że mają rolę do odegrania w swoim kraju, dla swoich wspólnot religijnych i dla siebie. ».

Oczekuje się, że Centrum Nadziei Przyszłości zostanie otwarte w Bejrucie w Libanie w latach 2021-2022, zgodnie z l’Oeuvre d’Orient.