Volvo Trucks prezentuje elektryczną ciężarówkę

Szwedzka firma Volvo zaprezentowała dziś swoją pierwszą, w pełni elektryczną ciężarówkę. Małych rozmiarów ciężarówka została zaprojektowana specjalnie do obsługi miejskich tras, o czym świadczy między innymi zasięg pozwalający, w zależności od pojemności baterii, przejechać do 300 kilometrów na jednym ładowaniu.

Claes Nilsson, Prezydent firmy Volvo Trucks, tak skomentował to wydarzenie:

Jesteśmy niezmiernie dumni, że możemy zaprezentować pierwszy pojazd z całej gamy w pełni elektrycznych samochodów ciężarowych Volvo, który jest gotowy do wykorzystania. Dzięki tym pojazdom, miasta, które dążą do ekologicznego rozwoju, mogą czerpać korzyści z transportu elektrycznymi samochodami ciężarowymi,

Firma podzieliła się również kilkoma informacjami na temat pojazdu:

  1. Jest to w pełni elektryczny pojazd ciężarowy, który może być wykorzystywany do transportu towarów, wywozu śmieci i innych zastosowań w warunkach miejskich.
  2. Pojazd posiada 2-6 akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 100-300 kWh.
  3. Zasięg wynosi maksymalnie 300 kilometrów
  4. Ładowanie od zera przy wykorzystaniu superchargera trwa do dwóch godzin przy maksymalnej pojemności
  5. Pierwsze dwa samochody ciężarowe Volvo FL Electric będą eksploatowane przez firmę Renova, zajmującą się zbieraniem i recyklingiem odpadów, oraz firmę transportową TGM.
  6. Pierwszym miastem, w którym już teraz pojawiają się elektryczne ciężarówki jest Gothenburg.
  7. W ramach projektu Off Peak City Distribution przeanalizowano efekty nocnego transportu towarów w centrum Sztokholmu. Dzięki uniknięciu ruchu w godzinach szczytu ciężarówki mogły wykonać swoją pracę dużo sprawniej niż za dnia.

Volvo jest kolejną firmą po Tesli, Daimlerze i Volkswagenie, która zdecydowała się na rozwój elektrycznych samochodów ciężarowych. Obecnie Tesla Semi wykorzystywana jest do transportu towarów pomiędzy Gigafactory #1 w Nevadzie, a fabryką Tesli we Fremont w Kaliforni. Mimo, iż pierwsze egzemplarze trafią do klientów dopiero w przyszłym roku, liczba zamówień stale rośnie. Daimler rozpoczął już jakiś czas temu produkcję małych, elektrycznych samochodów ciężarowych, o zasięgu 100 kilometrów. Dla porównania, Tesla Semi może się pochwalić zasięgiem dochodzącym do 800 kilometrów.

Cieszy bez wątpienia fakt, iż rozwój elektromobilności na świecie przyspiesza. Elektryczne pojazdy ciężarowe są kolejnym dowodem na to, że napęd elektryczny może zostać zastosowany w praktycznie każdym środku transportu. Poza rakietami kosmicznymi, oczywiście.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: Electrek.co