Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Uwaga z ostatniej chwili!  Potężna burza słoneczna uderzy w Ziemię w ciągu najbliższych kilku godzin

Uwaga z ostatniej chwili! Potężna burza słoneczna uderzy w Ziemię w ciągu najbliższych kilku godzin

Marek Haj 6 minut
burza słoneczna
Koronalny wyrzut masy ze Słońca zmierza w kierunku naszej planety. Już za kilka godzin będziemy mieli pokaz świetlny na arktycznym niebie.

według spaceweather.comI Umiarkowana do silnej burza geomagnetyczna uderzy w Ziemię we wczesnych godzinach porannych w środę, 10 maja.

Nacisk kładziony jest na aktywność słoneczną, która osiągnie szczyt w 2024 r. W rzeczywistości W ostatnich miesiącach obserwuje się wzrost częstotliwości rozbłysków słonecznych. W niedzielę, 7 maja o 10:54 UTC Długotrwały rozbłysk słoneczny M1,5 spowodował niewielką przerwę w dostawie prądu. Skutki erupcji wulkanu trwały zeszłej nocy, osiągając szczyt o 03:54 UTC, Prowadzi to do utraty sygnałów radiowych – o umiarkowanym natężeniu (R2) – na kilkadziesiąt minut.

Po tym rozbłysku słonecznym nastąpił jeszcze bardziej intensywny koronalny wyrzut masy ze Słońca Który ma dotrzeć do Ziemi w ciągu najbliższych kilku godzin. Konsekwencje nie są poważne: czego należy się spodziewać, To arktyczny pokaz świetlny.

Należy pamiętać, że są to satelitarne prognozy pogody Wątpliwe i podlegające zmianom, Podobnie jak ziemskie prognozy pogody. Wytyczne Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej o godz NOAA Dam ci znać więcej o wadze zdarzenia.

Rozbłysk słoneczny i koronalny wyrzut masy

Rozbłyski słoneczne Duże rozbłyski promieniowania elektromagnetycznego ze Słońca Emitowane są z plam słonecznych i docierają na Ziemię z prędkością światła, co oznacza, że ​​ich skutki odczuwamy od razu po ich wystąpieniu, więc czy to szkodzi? Te błyski światła mogą powodować nieprawidłowe działanie komunikacji. Fale radiowe są zakłócane przez jonizację w niższych warstwach jonosfery.

READ  „Brama” sfotografowana na powierzchni Marsa
pokój intensywność efekty
G5 Maksymalny może spowodować przerwy w dostawie prądu, poważne uszkodzenia transformatorów, Powszechne zakłócenia w komunikacji satelitarnej i nawigacji, a także zorze polarne widoczne na bardzo niskich szerokościach geograficznych.
Sz 4 Intensywny może prowadzić poważniejsze problemy w układach elektrycznych, Zakłócenia w nawigacji i łączności satelitarnej, zorze widoczne nawet na niskich szerokościach geograficznych.
G3 mocny Może to prowadzić do wahań mocy w sieciach elektrycznych, trudności w sterowaniu sieciami elektrycznymi, Potencjalny wpływ na nawigację satelitarną I widoczny zmierzch na niższych niż normalne szerokościach geograficznych.
G2 Umiarkowany mogą powodować szerszy zmierzch, Nienormalne napięcia w systemach elektrycznych i możliwy wpływ na satelity krążące wokół Ziemi.
Sz 1 mały może mieć niewielkie oddziaływania na sieci elektryczne, Małe fluktuacje energii i widoczne zorze polarne na dużych szerokościach geograficznych.
Skala G burz geomagnetycznych. Źródło: NOAA / National Geographic: NOAA / National Geographic.

Z drugiej strony koronalny wyrzut masy Składa się z dużych wyrzutów plazmy i namagnesowanych cząstek ze Słońca którzy podróżują powoli w kosmosie. Często występuje w połączeniu z rozbłyskiem słonecznym, tak jak tym razem. W efekcie na Ziemi może wystąpić burza geomagnetyczna, generująca głównie zorzę polarną, W zależności od stopnia nasilenia awarii systemów elektrycznych, sygnałów GPS i komunikacji.

Jak daleko można zobaczyć zorzę polarną?

Jeśli w ciągu najbliższych kilku godzin wystąpi umiarkowana (G2) burza geomagnetyczna, Zorzę polarną można zobaczyć w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych. Przykłady z Nowego Jorku i Idaho, wyjaśnia NOAA.

Zorza polarna
Zorza polarna występuje na obu półkulach: na północy nazywana jest „północną”, a na południu „astralną”. Są one powodowane przez elektrony zderzające się z górną atmosferą Ziemi.

A gdyby to była silna burza geomagnetyczna (G3), Błyski światła rozprzestrzeniają się na południe, Co może zaskoczyć mieszkańców takich stanów jak Illinois czy Oregon, dodaje fundacja.