Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Unia Europejska odmawia płacenia za gaz w rublach i szykuje się do oderwania się od Moskwy

Unia Europejska odmawia płacenia za gaz w rublach i szykuje się do oderwania się od Moskwy

Opublikowano w poniedziałek, 02 maja 2022 o 21:04

Po nadzwyczajnym spotkaniu 27 ministrów ds. energii w Brukseli Komisja Europejska i francuska prezydencja Rady ostrzegły, że Unia Europejska odmawia zapłaty za zakupy gazu z Rosji w rublach i musi przygotować się na przerwanie dostaw.

Komisarz ds. energii Kadri Simson powiedział, że prośba Moskwy o zapłatę za zakupy w rublach jest „jednostronną i nieuzasadnioną modyfikacją umowy i odrzucenie jej jest uzasadnione”.

„97% umów (zawartych przez europejskie firmy) określa walutę płatności, którą jest euro lub dolar” – powiedziała.

Kadri Simson powiedział, że nie ma wiedzy na temat otwierania kont w rublach. Podkreśliła, że ​​„płatności zaplanowano na połowę maja i większość firm będzie przestrzegać zasad kontraktowych”. Przewodnicząca spotkania francuska minister transformacji środowiska Barbara Pompele podkreśliła „gotowość do realizacji kontraktów”.

„Musimy przygotować się na zawieszenie dostaw” – ostrzegł komisarz europejski.

Kilka państw członkowskich poprosiło o wyjaśnienia dotyczące płacenia w rublach poprzez otwarcie specjalnego konta, a Kadri-Simson obiecał „szczegółowe wyjaśnienia, aby wyjaśnić firmom, co mogą, a czego nie mogą robić”.

Polska i Bułgaria płaciły za zakupy w walucie określonej w kontraktach z rosyjskim gigantem gazowym Gazpromem i odmówiły otwarcia drugiego rachunku w rublach. W odpowiedzi rosyjski koncern gazowy wstrzymał dostawy, uznając, że nie dokonano płatności.

„Nie ma bezpośrednich zagrożeń dla dostaw” – podkreślił komisarz. „Ale nie będziemy w stanie zastąpić 150 miliardów metrów sześciennych gazu zakupionego w Rosji innymi źródłami. To nie jest zrównoważone” – przyznała.

„Potrafimy zastąpić dwie trzecie dostaw rosyjskiego gazu” – powiedziała.

Kadri Simson nalegał, aby państwa członkowskie wypełniły swoje rezerwy, a Barbara Bombely podkreśliła potrzebę „dywersyfikacji sposobu produkcji energii elektrycznej i ogrzewania”.

„Europa musi pozbyć się uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych” – powiedziała polska minister Anna Moskowa. „Nasze rezerwy będą w 100% wykorzystane na tę zimę” – powiedziała. Wyjaśniła, że ​​„amerykański skroplony gaz ziemny zaczął docierać przez Litwę, a my będziemy dostarczać gaz z Norwegii przez Danię”.

READ  W Polsce najtrudniejszy etap dopiero przed nami

– Koniec embarga na oleje –

Ministrowie wymienili też stopniowe moratorium na zakupy rosyjskiej ropy i produktów naftowych planowane przez Unię Europejską w celu wyczerpania środków europejskich na wojnę z Kremlem na Ukrainie. Ale żadna decyzja nie została podjęta.

„W przygotowaniu jest nowy pakiet sankcji, ale to nie był temat spotkania” – powiedziała Barbara Bombelli.

„Pracujemy nad nowym pakietem sankcji” – potwierdził komisarz Simpson.

Zauważyła, że ​​„spotkanie Kolegium (wszyscy komisarze, przyp. red.) odbędzie się we wtorek w Strasburgu”, na marginesie sesji Parlamentu, „a przewodnicząca Ursula von der Leyen określi, co zostanie postanowione”. .

Europejskie źródło powiedziało AFP, że propozycja „została sfinalizowana i zostanie zatwierdzona przez komisję we wtorek”.

„Wierzę, że jutro (wtorek) komisja zaproponuje szósty pakiet sankcji, w tym wycofanie rosyjskiej ropy” – powiedział niemiecki minister Robert Habeck.

Wniosek zostanie przedłożony państwom członkowskim do przyjęcia w środę. Niemiecki minister powiedział jednak: „Nie wiem, czy będzie to możliwe do końca tygodnia”.

Urzędnik europejski powiedział, że jeśli 27 krajów zgodzi się na ten środek, wstrzymanie zakupów ropy i produktów naftowych z Rosji będzie stopniowe, w okresie od sześciu do ośmiu miesięcy, ale z zastosowaniem środków ze skutkiem natychmiastowym, w szczególności podatku od transport cysternami.

Unia Europejska już zakazała rosyjskiego węgla i zamknęła swoje porty dla rosyjskich statków, z wyjątkiem transportu węglowodorów.

Głównymi importerami paliw kopalnych z Rosji (gaz, ropa naftowa, produkty naftowe, węgiel) są Niemcy, Włochy, Holandia i Francja.