Opublikowano 24 lutego. 2022 o 19:07Zaktualizowano 24 lutego. 2022 o 22:18
W obliczu masowej i już śmiertelnej inwazji Rosji na Ukrainę szefowie państw i rządów 27 krajów spotkali się w czwartek wieczorem w Brukseli, aby omówić nowy zestaw sankcji wobec Moskwy „w bardzo emocjonalnej atmosferze, w bezprecedensowym kontekście, ” według europejskiego dyplomaty.
W komunikacie prasowym Rada Europejska ogłosiła, że zgodziła się na nałożenie nowych sankcji wymierzonych w rosyjski sektor finansowy, energetyczny i transportowy, a także w rosyjskie osobowości.
Sankcje te obejmują sektor finansowy, sektor energetyczny, transport i towary podwójnego zastosowania [civil et militaire, ndlr]a także kontrola eksportu i finansowanie eksportu, polityka wizowa, dodatkowe rejestracje osób z Rosji oraz nowe kryteria rejestracji”.
Brak szybkiego zwolnienia
Przywódcy UE nie wykluczyli Rosji z międzybankowego systemu ekspresowego przesyłania wiadomości, czego domagał się Kijów, ale który niektóre państwa członkowskie wolą zachować na czas kolejnych sankcji z myślą o stopniowaniu.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do zakazania rosyjskim bankom korzystania z systemu Swift, kluczowego trybika w światowych finansach, który w szczególności zapewnia tranzyt zleceń płatniczych i międzybankowych przekazów pieniężnych.
Jednak wiele państw członkowskich UE, w tym Włochy, Węgry i Cypr, nie chciało posunąć się tak daleko. Zapytany o to wykluczenie po wejściu na szczyt niemiecki kanclerz Olaf Schulz powiedział: „Bardzo ważne jest, abyśmy decydowali o środkach, które zostały przygotowane w ostatnich tygodniach i abyśmy wszystko inne rezerwowali na wypadek konieczności”. Rób inne rzeczy”.
Jednak sankcje nałożone w czwartek są ostrzejsze niż te zatwierdzone przez ministrów spraw zagranicznych na początku tygodnia, po uznaniu niepodległości separatystycznych regionów wschodniej Ukrainy.
Przewidywane kontrokary
Moskwa już ogłosiła kontrsankcje. Rosyjskie MSZ ostrzegło, że „zgodnie z zasadą wzajemności, która jest podstawą prawa międzynarodowego, podejmiemy surowe działania odwetowe”.
Komisja Europejska od tygodni pracuje nad sformułowaniem sankcji, obliczając oczekiwany wpływ gospodarczy dla każdego państwa członkowskiego. Oczekuje się, że najbardziej ucierpi Finlandia, trzy kraje bałtyckie i Polska.
Komisarz ds. wewnętrznych Elva Johansson udała się w poniedziałek do Warszawy, aby omówić z polskim rządem przygotowania do przyjęcia ewentualnej fali uchodźców z Ukrainy. „Wraz ze wszystkimi państwami członkowskimi na linii frontu, mamy teraz jasno określone plany awaryjne dotyczące natychmiastowego przyjmowania i przyjmowania uchodźców z Ukrainy” – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Europejski Bank Centralny poinformował w czwartek, że „uważnie obserwuje konsekwencje sytuacji na Ukrainie”. Instytut Monetarny chce ocenić wpływ na europejską gospodarkę, a jego nadzorca bankowy od kilku dni niepokoi się skutkami kryzysu dla podległych mu dużych banków. Rząd brytyjski, dotychczas nieśmiały, przystępuje do sankcji europejskich i amerykańskich.
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce