Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

UE po raz kolejny podejmuje kroki prawne przeciwko kontrowersyjnym reformom sądownictwa

UE po raz kolejny podejmuje kroki prawne przeciwko kontrowersyjnym reformom sądownictwa

Warszawa oddaliła zarzuty i uznała, że ​​są.”Nie ze względów prawnych lub faktycznych”.

Artykuł napisany przez

Opublikowany

Czas na naukę: 1 minuta.

Komisja Europejska (KE) w środę (31 marca) pozwała Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) przeciwko polskiemu prawu, które uważa się za podważające niezawisłość sędziów. Zapowiedź była nowym atakiem na reformę wymiaru sprawiedliwości w Warszawie, która natychmiast podważyła tę praktykę.

To zalecenie dla europejskiego wymiaru sprawiedliwości wpisuje się w złamanie procedury wszczętej w kwietniu 2020 r. przeciwko polskiej ustawie, która weszła w życie w lutym tego samego roku, co może pozwolić sędziom kwestionować reformy rzekomego systemu sądownictwa przez jego przeciwników.

Reformy sądownictwa zainicjowane przez rządzącą w Polsce od 2015 roku Konserwatywno-Nacjonalistyczną Partię Prawo i Sprawiedliwość (PIS) znajdują się w Brukseli na rozdrożu, co już doprowadziło do wielu potępień europejskiego wymiaru sprawiedliwości.

Według unijnego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reindersa prawo budzi wątpliwości „Sprawiedliwość w Polsce podważa wolność i jest niezgodna z przepisami prawa unijnego”. Unijna egzekutywa wezwała Polskę do przejęcia „Środki tymczasowe”, Zapowiedział, że zawiesi wykonywanie wyroków izby dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego, zwłaszcza w odniesieniu do uchylenia immunitetu sędziów.

Warszawa uznała, że ​​takie zalecenie istnieje „Nie jest oparte na prawie ani na faktach”. „Kontrolowanie pytań dotyczących wymiaru sprawiedliwości to kwestia wyłącznie krajowa”.Rzecznik polskiego rządu Piotr Mர்ller zapewnił na Twitterze, że „polskie przepisy nie odbiegają od standardów obowiązujących w Unii Europejskiej”.