Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

UE kończy działania wobec Polski – Euractiv FR

UE kończy działania wobec Polski – Euractiv FR

Jako kontynuacja tego „Akcja afirmatywna” Przejęta przez nowy rząd w Warszawie Komisja Europejska ogłosiła w środę (29 maja), że oficjalnie zakończyła sześcioletnie atakowanie Polski w związku z rzekomymi atakami poprzedniego rządu nacjonalistycznego na niezależność wymiaru sprawiedliwości.

Komisja Europejska o tym decyduje„Nie ma już wyraźnego ryzyka poważnych naruszeń praworządności w Polsce” Artykuł 7 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE).

Na początku maja europejska władza wykonawcza ogłosiła zamiar zakończenia praktyki zapoczątkowanej w grudniu 2017 r. w odpowiedzi na bezprecedensowe wówczas reformy sądownictwa wprowadzone przez nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Sprawował władzę do 2023 r., zarzucając mu podważanie niezawisłości polskich sędziów.

Polska wzięła „Seria działań […] Aby rozwiać obawy dotyczące niezależności sądownictwa”Europejski dyrektor wykonawczy wyjaśnia w komunikacie prasowym.

ona „Uznając pierwszeństwo prawa europejskiego, zobowiązuje się do wykonania wszystkich wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczących praworządności, a w szczególności niezawisłości sądów”Podkreśla prowizję.

Wynik tej procedury był omawiany 21 maja oraz podczas spotkania ministrów UE „Państwa członkowskie uznają wysiłki już podjęte przez polski rząd”Dodaje europejski dyrektor.

„Dziś jest ważny dzień dla praworządności w Polsce i UE”Věra Jourová, wiceprzewodnicząca komisji odpowiedzialnej za wartości i przejrzystość, była zachwycona. „Będziemy nadal współpracować z polskimi władzami, aby wspierać ich wysiłki na rzecz poprawy praworządności”.

Ta procedura przewidziana w art. 7 ma na celu umożliwienie państwu członkowskiemu, w którym stwierdzono naruszenie „Poważne naruszenie” Praworządność obejmuje kilka poziomów i teoretycznie może sięgać nawet do zawieszenia prawa głosu tego państwa w Radzie Unii Europejskiej.

Jej przyczyną były groźby pod adresem Węgier Viktora Orbána, tym razem z inicjatywy Parlamentu Europejskiego, we wrześniu 2018 roku. „formalny” Wartości UE ciążą na tym kraju.

W obu przypadkach praktyka doprowadziła do przesłuchań przed odpowiednikami ministrów z UE. Państwa członkowskie nie podjęły jednak dalszych kroków. Wzajemne wsparcie między Węgrami i Polską podjęło nie do pomyślenia decyzję w tej ważnej kwestii.

READ  Polska wreszcie ma producenta samochodów: oto Isera!

Jednak stosunki UE–Warszawa ożywiły się po porażce PiS w wyborach legislacyjnych w październiku 2023 r. i dojściu do władzy sił proeuropejskich pod wodzą Donalda Tuska.