Uderzenie potężnej asteroidy doprowadziło do globalnego ocieplenia
Dużych rozmiarów planetoida lub kometa doprowadziła 66 milionów lat temu nie tylko do wymarcia nieptasich dinozaurów, ale i ogromnych zmian klimatycznych, których ślady mają okazję obserwować dzisiaj naukowcy.
Uderzenie kosmicznej skały pozostawiło w Zatoce Meksykańskiej krater o szerokości około 150 kilometrów i 30 kilometrów głębokości. Kolizja spowodowała powstanie fal tsunami i pożarów na całym świecie. Chmury gazu siarkowego skutecznie zablokowały dostęp promieni słonecznych, w wyniku czego Ziemię ogarnęła mała epoka lodowcowa, która zniszczyła większość pozostałego życia. Wraz z upływem czasu, gaz siarkowy przerzedzał się coraz bardziej. Wtedy też znać dały o sobie miliardy ton dwutlenku węgla, które przedostały się do atmosfery po uderzeniu asteroidy. Przeprowadzone ostatnio badania sugerują, że zwiększone stężenie CO2 w atmosferze doprowadziło do trwającego 100 000 lat globalnego ocieplenia, podczas którego średnia temperatura oceanów podniosła się o 5 stopni Celsjusza. Naukowcy dodają, że ocieplenie klimatu powstałe w wyniku takiej katastrofy nie jest niczym niezwykłym. Jedyny problem stanowił brak dowodów na poparcie tej tezy.
Paleogeolog Ken MacLeod z Uniwersytetu Missouri stał na czele zespołu naukowców, który zajął się analizą proporcji tlenu w rozdrobnionej próbce kości ryb, zębów i łusek pobranych z odcinka skały w Tunezji, której warstwy zarejestrowały okres przejściowy pomiędzy czasem przed i po uderzeniu. Jednym ze sposobów na zbadanie temperatury panującej na Ziemi w przeszłości jest pomiar proporcji pomiędzy cięższymi i lżejszymi formami tlenu w węglanowych skorupach pozostawionych przez martwe bezkręgowce.
Naukowcy stwierdzili, że stosunek cięższego tlenu do lżejszego w próbkach pochodzących z okresu po zderzeniu w porównaniu z próbkami sprzed zderzenia zmniejszył się o około 1 procent. Zmiana ta przekłada się na wzrost temperatury wody morskiej o około 5 stopni Celsjusza.
Obecnie planowane są kolejne badania próbek pochodzących z miejsc na całym świecie, co ma potwierdzić, że ocieplenie miało charakter globalny. Poza tym, naukowcy liczą na dokładne ustalenie, kiedy dokładnie globalne ocieplenie się rozpoczęło.
Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.
Źródło: sciencenews.org
Comments