Udany start i lądowanie rakiety New Shepard

Dziś w godzinach popołudniowych, należąca do firmy Blue Origin rakieta New Shepard wystartowała z platformy startowej w Teksasie po raz 9, a następnie wylądowała na znajdującym się niedaleko platformy startowej, lądowisku.

Misja została przeprowadzona w ramach kolejnego już testu, którego sukces przybliżył firmę do przeprowadzenia pierwszych, suborbitalnych lotów załogowych planowanych na koniec 2018 roku. Podczas dzisiejszej misji przetestowany został na dużej wysokości silnik kapsuły załogowej, który posłuży jako system ratunkowy w razie problemów z rakietą podczas przyszłych misji. Zarówno lot, jak i separacja i lądowanie pierwszego stopnia i kapsuły przebiegły pomyślnie. Nie było do końca pewne, czy uda się pierwszy stopień rakiety sprowadzić bezpiecznie na Ziemię, ponieważ podczas tak gwałtownego wydarzenia, jakim jest nagła separacja kapsuły przy dużej prędkości, na rakietę działają znacznie większe siły niż zazwyczaj.


New Shepard jest jednostopniową rakietą rozwijaną przez firmę Blue Origin z myślą o pasażerskich lotach suborbitalnych. Pojedynczy bilet na taki lot ma kosztować około 200 tysięcy dolarów. Nie jest to aż tak niska kwota jakbyśmy chcieli, ale turystyczne loty suborbitalne nie są głównym celem Blue Origin, a jedynie demonstratorem technologii i poligonem doświadczalnym przed budową znacznie większych rakiet zdolnych do umieszczenia ciężkich ładunków na orbicie okołoziemskiej oraz Księżycu.

Tak czy inaczej, już wkrótce ilość osób, która będzie miała okazję zawitać w przestrzeni kosmicznej, znacznie się powiększy. Działania takich firm, jak SpaceX czy Blue Origin przybliżają ludzkość do stania się gatunkiem zamieszkującym nie tylko Ziemię, ale i przestrzeń kosmiczną czy też inne ciała niebieskie. Kosmiczne loty turystyczne i tańszy dostęp do przestrzeni kosmicznej to kolejne, podejmowane w tym kierunku działania.


Źródło: Blue Origin